| Cookieh a întrebat:

Am 18 ani si trebuie sa-mi fac un buletin nou.
Am verificat pe site-ul directiei locale de evidenta a persoanelor ca sa vad de care acte am nevoie. La ultimul punct scrie:

5. Declaraţia unuia dintre părinţi ori a unei terţe persoane, din care să rezulte faptul că identitatea declarată în cererea de eliberare a actului de identitate, coroborată cu imaginea preluată ori cu fotografia ataşată cererii, aparţine solicitantului

In ce consta declaratia? E o declaratie pe o foaie tipizata? Eu as vrea sa vin pentru buletin singura, fara parinti, cum fac sa aduc de acasa aceasta declaratie? Ce trebuie scris?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Declaratia respectiva este pentru minori, tu avand 18 ani nu-ti mai trebuie declaratia. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la politie si solicita formularele necesare.Ei sint singurii in masura sa te ajute.