| livisor27 a întrebat:

Am 64 de ani.momentan am pensie de urmas.sotul a decedat pe 6 dec 2012.La acel moment el avea pensie de drept in valoare de 763 lei, iar eu tot la drept beneficiind de pensia sociala de 350 lei.din luna aceasta am trecut la cea de urmas in valoare de 394 lei.am avut o casnicie de 42 de ani.intrebarea este daca pe langa pensia de urmas mai pot primi si o indemnizatie(ajutor)de vaduva, si daca da cat este suma?

Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/......aduva.html
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.578/2004, cu modificarilor ulterioare, nu beneficiezi de acest ajutor, deoarece nu indeplinesti conditia de a avea pensia sub 364 lei, citez:
"(3) Ajutorul lunar se acorda în situaţia în care cuantumurile drepturilor de pensie realizate la data solicitării de către beneficiari sunt mai mici de:
a)364 lei, în situaţia soţului supravieţuitor care beneficiază de pensie stabilită în baza prevederilor Legii nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, sau stabilită în fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, precum şi în situaţia soţului supravieţuitor care beneficiază atât de pensie stabilită în fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, cat şi în fostul sistem al asigurărilor sociale pentru agricultori;"

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Indemnizatia sociala pentru pensionari se determina din oficiu de catre Casele teritoriale de pensii si se evidentiaza distinct pe talonul de pensie. Pensia de urmas pe care ai primit-o este mai mare decat nivelul pensiei minim garantate(350 lei)--- vezi confirmarea pe site-ul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei sociale: http://www.mmuncii.ro/......ticol.html

OUG nr.6/2009 privind instituirea pensiei minim spune clar :"Art. 2. - (1) Beneficiaza de pensia sociala minima garantata pensionarii sistemului public de pensii cu domiciliul in Romania, indiferent de data inscrierii la pensie, daca nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat in plata, se situeaza sub nivelul pensiei sociale minime garantate".

Poti lectura OUG 6/2009 de aici :
http://www.avocatnet.ro/......ntate.html