Întrebare recomandată | brz a întrebat:

Am achizitionat un notebook de la Flanco Iulius Mall Cluj-Napoca in data de vineri 23.11. 2012 si am cerut sa mi se faca si factura. La casa mi s-a spus sa revin luni 26.11. 2012 pentru a mi se face factura si garantia. Luni am ajuns la magazin pentru factura si garantie insa factura nu mai vor sa-mi faca cu pretextul ca trebuia sa cer factura la momentul achizitionarii (lucru ce l-am facut, am cerut atunci factura) apoi mi-au spus ca trebuia sa precizez ce fel de factura vreau (pers fizica sau juridica) happy nu vad care e legatura: daca specificam ca vreau factura pers fizica imi faceau pe moment? si daca vroiam factura pers juridica nu? Ce pot sa fac, vreau doar sa-mi faca factura pers juridica pentru produsul achizitionat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nimic altceva decat sa ceri factura fiscala pe persoana juridica, sunt obligati sa ti-o dea. Daca nu vor, aminteste-le ca poti face reclamatie.

| Dismally a răspuns:

Vorbeste si tu cu cineva care are o functie mai mare acolo, daca nu se rezolva apeleaza la Protectia Consumatorului, nu se poate sa nu iti elibereze factura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protecţia Consumatorului, direct.

| alexandruth a răspuns:

Cere-le factura fiscala, daca nu o primesti, fa reclamatie. happy

| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Stii reclama stii cine sunt eu? sunt cetatean european? fugi peste ei

| gRasuPCH a răspuns:

Sunt obligati sa iti dea factura atunci cand cumperi produsul eu sunt la facultatea de OPC (ANPC) daca nu iti dau factura poti suna la OPC din CLUJ si sa spui ce au zis cei de la Flanco... TREBUIA sa ceri pe PERSOANA FIZICA, Facturarea pe Juridica (inseamna pe FIRMA pe care o ai tu ca PATRON),