| Dana2103 a întrebat:

Ce parere aveti daca toate statele ar avea ca regim politic democratia directa?
Toti sa si voteze legislatia si sa traiasca dupa cum gandesc
Pareri?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Aici in Ro daca faci un referendum si intrebi daca sa fie interzisa heterosexualitatea vreo 65% vor vota ca trebuie interzisa. Noi sintem o adunatura de primitivi mai, tu vrei cu astia sa faci democratie directa? Da, facem democratie directa insa doar cu aia care platesc impozite si doar cu aia dintre ei care trec niste teste de cultura generala si inteligenta. Asta nu inseamna ca o sa ne apucam sa eutanasiem handicapatii si tiganii, ci ca se vor lua decizii mai logice, si nu doar heirupisme cu iz electoral.

37 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi absolut aiurea si imposibil.
Democratia directa ar fi posibila doar intr-un stat foarte mic, cu putina populatie si n-am auzit sa existe in lume un asemenea stat.
Chiar si in Elvetia, care foloseste mai des referendumul, acesta nu se foloseste pentru toate legile, doar pentru cele mai importante.
P.S. De unde scoti asemenea subiecte ori chiar n-ai ce face?

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Da,ma plictisesc si incerc sa mi impart ideile cu altii, sa vad pareri, asa nu traiesc in lumea mea
Gandesc excesiv si asta desi pare ca ma m ar obosi mai tare, de fapt, ma linisteste sa vad ca imi exteriorizez gandurile

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Ti-as putea spune ceva despre idei dar nu vreau sa jignesc.
Inainte de a expune ideile ar fi bine sa citesti un pic, macar ai folosi cuvintele adecvate.

| Dana2103 explică (pentru Ioandelasal):

Da,nu e o problema, daca vrei ma jignesti, imi poti fi exemplu ca sa invat cate ceva eu si altii ca mine inferiori tie in experienta sau poti sa ignori intrebarile mele
Eu voi intreba cata vreme mi se raspundelaughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dana2103):

Atunci, daca nu te superi iti spun, o chestie pe care am auzit-o de tanar, se pare ca este intelepciune populara:
"Unii cu idei sunt genii iar altii idioti!"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cheltuielile ar fi mai mari decat veniturile dar si alte probleme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi un haos total

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

De ce? Ca japonzii mananca carne de reptile, la ei e legal si la noi nu ar fi, pentru ca avem alta gandire?
Ca la arabi. Carnea de porc e interzisa in unele state arabe dar in majoritatea lumii nu este.
Sunt doar niste exemple
Aici in Ro sa fie interzisa homosexualitatea de ex pentru ca majoritatea nu e de acord, iar in Spania sa fie pemis lgbt daca vrea populatia
Asta este alt exemplu. Nu sunt anti lgbt insa este o confruntare socio politica la noi in ceea ce priveste pro lgbt si contra

| suntserios a răspuns (pentru Dana2103):

Ce descrii tu acolo nu are nicio legatura cu democratia de care aminteai in intrebare e doar o tiranie a majoritatii

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Asta se intampla in democratiile directe

| suntserios a răspuns (pentru Dana2103):

Unde e democratie directa si se intampla asta?

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

Elvetia
Cetatenii traiesc dupa cum vor ei nu reprezentatii lor

| suntserios a răspuns (pentru Dana2103):

Eu cred ca Elvetia are o democratie participativa, in sensul ca cetatenii sunt consultati mult mai des decat in alte democratii. Reguli si decizii legate de liberatitle si drepturile oamenilor nu sunt luate astfel.

Deci sistemul tau nu exista nicaieri, tocmai pentru ca nu are cum sa fie implementat. Pricepi

| Dana2103 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa ar fi corect. Iti dau funda doar pentru gandirea asta,mai putin in ceea ce priveste rasismul,caci nu toti sunt handicapati si inculti
Si sunt pro lgbt
Da e clar ca intr o tara plina de homofobi,o lege contra homosexualitatii iar proteja pe cetateni. Gandeste te la criminali. Imi pare rau ca trebuie sa fac comparatia asta,dar e la fel. Oamenii au nevoia de varsare de sange inca din preistorie. Daca ucigasii nu ar fi inchisi,ar fi omorati pe strada. Din pacate,asta se intampla si cu lgbt
Sunt tari care condamna la moarte lgbt doar pentru ca exista,fara sa vorbim de criminali aici,ca sunt si persoane periculoase in lgbt dar majoritatea nu fac niciun rau. Doar isi traiesc viata. Intimitatea e intimitate.
Revenind la ce ai zis, ce sustii tu pare mai mult aristocratie daca nu ma insel, decat democratie. Democratia se bazeaza pe libertate la vot a majoritatii, indiferent de gradul de IQ, EQ, discernamant, etc

| Dana2103 explică (pentru suntserios):

La un sistem asemeni Elvetiei ma refer

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dana2103):

Pai nu sunt rasist, sunt realist. Ma uit in jur, concluzionez in functie de ceea ce vad. Am cunoscut chiar tigani pentru care am cea mai profunda stima si respect. Unul dintre profesorii din generala pe care mi-l voi aduce aminte mereu cu placere era tigan 100% - proful de muzica. Procentul de persoane gay e cam acelasi peste tot indiferent ca le tai capul sau le dai tichie de margaritar. Doar ca unii vor trai o viata intreaga in frustrare si ailalti se vor considera buricul pamintului. Atitudinea aici ar trebui sa fie ponderata. Pai hai sa scoatem in afara legii si muzica rock/metal si veganismul, nu? Ce e aia, sa nu maninci o sarma? P.S. Ti se pare "aristocratie" cand nu vreau sa dau drept de decizie pomanagiilor? Prin platitori de impozite inteleg si pe tanti aia care da cu matura sau nenea ala de pe camionul cu gunoi - nu am absolut nici un stres apropos de ocupatiile lor. Muncesc, au darile platite, cinste lor. Ii mai punem sa dea niste teste ca sa fim siguri ca au habar ce si de ce voteaza. Crezi ca macar 20% dintre romani au habar ce e aia doctrina de stinga sau de dreapta?

| Dana2103 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu zic ca ai facut o afirmatie rasista,nu ca esti rasist. Adica ai generalizat. Ok,mare parte din ei sunt needucati dar ceilalti isi merita pe deplin cetatenia de roman
Stiu ce zici,dar aristocratia se bazeaza pe conducerea celor mai buni(inteligenti) omeni,exact ce exprimi tu
Uite nici eu nu vreau sa se mai manance carne deloc, dar daca nu omori tu animalul,te omoara el dupa pe tine,odata cu suprapopularea diverselor specii.
In plus,oamenii au dreptul sa manance ce vor. Pot sa si nu manance, nu ma priveste asta
Ma deranjeaza si pe mine ca sunt tineri care ar trebui sa schimbe generatii si sunt prosti bata, acum poate nu voteaza dar mai tarziu parca ii vezi cum se aduna cu altii ca ei sa si dea cu parerea. Nu putem schimba nimic noi. Nu suntem dictatori. Multimea detine puterea, inclusiv prostii, dar pentru ca sunt prosti nu constientizeaza(asta e un avantaj pentru cei puternici care sunt la conducere)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dana2103):

Am zis tigani ca in general sunt perceputi asa. Eu nu ma uit la asta in viata reala. Vai, ala e tigan nu te juca cu el. Daca e tigan si se poarta frumos, joaca-te cu el. Daca e tigan si se poarta ca un magar, nu te joci cu el. Atit de simplu. Chiar incerc sa contrez ce mai ia din voleu fiica-mea apropos de "gata, e tigan, e nasol" si altele de genul. Cetatenia si-o dobindesc toti prin nastere, indiferent de etnie. Problema e ca cetatenia asta nu ar trebui sa implice si dreptul de a vota. Nu mi se pare ok ca unul care pompeaza zeci de mii de euro la buget intr-un an sa voteze si votul lui sa fie sters de trei imbecili din Vaslui care voteaza pesede pe 50 RON de caciula...
Legat de mincat, era un exemplu. Sint o gramada de afectiuni la care a fi vegetarian sau vegan e calea pentru o viata usoara si lipsita de griji. Chiar si eu cand maninc carne (gatita, procesata, la gratar, tot pe acolo) de multe ori am unele simptome alergice/inflamatorii. Daca o tin pe ovo-lacto-vegetarian (si la lacto cu oarece rezerve), nu am absolut nici o problema. Bineinteles ca e problema mea, organismul meu, nu ma apuc sa predic altora ca e bine sau nu e bine sa manince sau sa bea una-alta.
Problema cu multimea e ca e si usor de influentat si acum se trage de ea in vreo trei directii, cea mai periculoasa fiind cea rusa. Ca o paranteza, mai ieri mizerabilii de pesedisti au votat o lege care practic elimina concurenta de pe piata motorinei si singura firma care va ramane pe piata e una care aduce combustibil de la rusi. Misto, nu? Mindru sa fii roman, sta-le-ar sloganul in git!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dana2103):

Aici in Ro daca faci un referendum si intrebi daca sa fie interzisa heterosexualitatea vreo 65% vor vota ca trebuie interzisa. Noi sintem o adunatura de primitivi mai, tu vrei cu astia sa faci democratie directa? Da, facem democratie directa insa doar cu aia care platesc impozite si doar cu aia dintre ei care trec niste teste de cultura generala si inteligenta. Asta nu inseamna ca o sa ne apucam sa eutanasiem handicapatii si tiganii, ci ca se vor lua decizii mai logice, si nu doar heirupisme cu iz electoral.

| Drimmero a răspuns:

Ai vazut filmul 'The Purge'? cam aia s-ar intampla daca toti vor trai dupa cum gandesc, s-ar impusca pe strada fara sa fie trasi la raspundere. Asa ceva nu va exista

| Dana2103 explică (pentru Drimmero):

Sa traiasca dupa cum gandesc deja o fac, spun doar sa fie un sistem asemenator Elvetiei

| Dana2103 explică (pentru Drimmero):

Mersi de recomandare apropo

| Drimmero a răspuns (pentru Dana2103):

Vezi ca are mai multe parti, e vorba de anarhie cand efectiv toata lumea facea ce voia.

| Dana2103 explică (pentru Drimmero):

Da,inteles,dar pana la urma ideea este sa ti traiesti viata consesual cu ceilalti,nu impotriva
Adica sa convietuiesti
Anarhia e la extrem, promoveaza uciderea, sclavia, violul sexual/de domiciliu
Lovirea altor persoane din nevoia de sadism, etc

| Drimmero a răspuns (pentru Dana2103):

Trebuie sa iei in calcul si astea avand in vedere ca in societate exista si multi bolnavi, nu doar lume sanatoasa mental. Democratia din Romania e decenta, parerea mea

| Dana2103 explică (pentru Drimmero):

Nu exista bolnav sau sanatos mintal. Asta sustin multi pshiatrii. Sistemul sanitar este facut in asa fel incat prin boli sociale sa fim mai bine controlati

| Drimmero a răspuns (pentru Dana2103):

Cum ma sa nu existe? Nu mai citi toate mizeriile de pe net a unor amonimi care se cred destepti doar pentru ca inventeaza filosofie de moment ca aia sunt niste ratati.

| Dana2103 explică (pentru Drimmero):

Dr Peter Breggin nu e anonim sau retardat

| LPCTSTR a răspuns:

Imposibil.
Nu.

| cristimihailov a răspuns:

Democratia inseamna ca cei multi conduc.
Si a fost inventata acum 3000 si ceva de ani, cand nu era mass-media.

Acum, ca e mass-media, nu mai conteaza daca e democratie sau nu.

E rau in democratia prost aplicata. Fiecare "e liber".
Dar la fel si prostia.

| Dana2103 explică (pentru cristimihailov):

Si care cel mai bun regim politic dupa parerea ta?

| cristimihailov a răspuns (pentru Dana2103):

Nu cred ca exista. Fiecare are cate o hiba. Si abuzurile sunt parte a sistemului, in orice tara.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ești tare visătoare laughing))).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contrar raspunsurilor pe care le-ai primit, eu cred ca in viitor o sa ajungem si la asta.
Democratia reprezentativa e produsul unor alte vremuri cand nu era posibila dpdv fizic exercitarea democratiei in mod direct, dar deja se merge in directia democratiei directe, mai dureaza ceva, dar eu cred ca o sa se intample si o sa fie rau sau foarte rau, dar o sa se intample

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Acum avem dreptul la libera exprimare, la internet si cel mai probabil
Dar nu o sa fie chiar asa rau. Oricum normalitatea difera de la un popor la altul iar oamenii deja traiesc cum gandesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Dar democratia directa nu inseamna ca iti faci tu propria lege si o aplici individual si indiferent de vointa celorlalti, inseamna ca se va renunta probabil la parlamentari si dreptul de a-ti alege reprezentantii va fi inlocuit de dreptul de a participa direct la elaborarea si votarea unei legi

| Dana2103 explică (pentru anonim_4396):

Nu am zis asta deloc
Nu vorbim de persoane care se considera suverane, nefiind. Eu vorbeam de majoritate. Ca in Grecia antica. Vot prin referendum la cele mai importante decizii

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dana2103):

Si la noi deciziile foarte importante (modificarea constitutiei) se iau prin referendum