| Seba344 a întrebat:

Am divortat de fostul meu sot acum cativa ani si instanta a decis ca copilul nostru sa ramana la tata. Eu sunt plecata in Germania iar copilul imi spune ca tatal lui e betiv si nu mai vrea sa stea la el. Este vreo cale de al aduce aici fara proces? Tin sa mentionez ca tatal lui nu vrea sa lase copilul sa plece. Am dovezi ca tatal lui bea si copilul este neingrijit, nu stiu ce sa fac
Dau funda

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La judecatoria unde s-a dat ca.copilul sa ramana la tata poti da recurs cu ajutorul avocatului ducandui probele cu fostul ca bea si nu are grija de copil, sigur iti va da tie tutela! iti spun sigur din experienta proprie! Succes si nu te lasa intimidata de fostul sot. lupta pentru copilul tau

| Rrrtttytygds a răspuns:

Dacă tatăl, care are custodia copilului nu vrea sa îl cedeze fără intervenție judecătorească e imposibil. Cazurile de divorț sunt complexe, iar eu nu am Multă experiență.
Oricum având în vedere circumstanțele, ca nu ai custodia și tatăl nu e de acord pentru a putea lua copilul e nevoie de instanță. ( acum nu stiu care sunt factorii pentru care tatăl a luat copilul sI nu tu. Nu vreau sa Îți spun sa apelezi la instanța și lucrurile sa se înrăutățească) dar dacă ai posibilitați de al creste, având în vedere
-starea tatalui
-părerea copilului ( de la o anumita vârstă copilul poate sa își exprime punctul de vedere cu privire la părintele cu care vrea sa rămână.)
Având în vedere acestea un avocat te-ar putea ajuta sa iei copilul, mai ușor decât dezbând subiectul cu tatal alcoolic

| Rrrtttytygds a răspuns:

De asemenea țin sa menținez ca dacă copilul iasă din tara doar cu tine va fi nevoie de procura din partea lui. Se face la notar apoi trebuie tradusă și în germana

| darrio2007 a răspuns:

Doar cu acordul tatalui.

| anonimg a răspuns:

Păi este și normal ca să nu vrea să ți-l dea. Dacă nu mai primește pensie și alocație pentru copil, de unde ar mai avea bani de băutură? Ba chiar el va trebui să plătească pensie.
Fără proces nu poți lua copilul la tine.
Este mult mai bine pentru toată lumea dacă oamenii nu ar mai da naștere la copii. Mult mai bine.

| mihai69 a răspuns:

Nu poți fără proces.
Avantajul tău este că dacă are mai mult de 8 ani, copilul poate fi audiat în instanță, iar judecătorul va ține cont de dorința lui.
Baftă!
PS declarația notarială necesară la ieșirea din țară a copilului NU trebuie tradusă! (așa cum spune altcineva mai sus).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Fara proces nu. Trebuie neaparat sa recurgi la judecata. Nu o sa dureze mult, ai dovezi. 1 luna din viata ta cu procesul pentru o intreaga viata in armonie a copilului este un pret mic, sa stii.
Fa ceea ce este corect happy

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să îți iei avocat iar în instanță să dovedești că tatăl copilului nu este în măsură să mai aibă grijă de copil.

Răspuns utilizator avertizat