| MariaCrinaPopescu1233 a întrebat:

Bună seara,tatăl meu vrea să plece în Germania,pentru a face bani,el spune că o să fie mai bine și de-astea,mie poate să-mi aducă toți banii din lume dar mie nu-mi trebuie bani, eu vreau să-l am lângă mine, a mai plecat când eram eu mai mucă(când aveam vreo 3-4 ani) în satul mare, Arad și Italia.Eram mică,dar tot știam cum e să fii fără un tată,mi-a fost foarte greu,am aflat că atunci tata mi-a luat păpușa mea să-și aducă aminte de mine crying îmi era foarte dor de el,și acum vrea să plece din nou! Omul acesta nu știe cât de mult țin eu la el,chiar dacă mă mai tuflește eu tot țin la el fffff mult, vreau să-l conving să rămână, vrea să stea 2-3 ani, în 2-3 ani eu voi face 17-18 ani,el n-o să mă vadă cum cresc nu știu ce o să mă fac fără el,mama plânge și ea, nu vrea să plece dar tata mereu pune piciorul în prag, el este foarte convins că va pleca, nu știu ce să mă mai fac plâng de 2 zile și încă mă gândesc ce-am să mă fac fără el, vă rog dați-mi sfaturi cum să-l conving să rămână.

Răspuns Câştigător
| StefanCatalin54545454 a răspuns:

Îmi pare rău să aud că te simți atât de copleșită și îngrijorată cu privire la plecarea tatălui tău. Este înțeles că îți este teamă să rămâi fără el și să te simți separat de el în timpul perioadei de plecare.

Ar fi bine să încercați să discutați deschis cu tatăl tău despre aceste îngrijorări și să-i explicați cât de mult îl iubiți și cât de mult îl veți simți lipsa. Încercați să-l întrebați și să-l ascultați în mod activ, pentru a înțelege motivele sale pentru a pleca și ceea ce speră să realizeze. Este posibil ca tatăl tău să dorească să plece pentru a-și susține familia și pentru a vă oferi un viitor mai bun.

În același timp, puteți să-i oferiți o perspectivă asupra sentimentelor voastre și să-i spuneți că îi veți simți lipsa și că veți avea nevoie de sprijinul lui în perioada următoare. De asemenea, puteți să discutați despre alternative la plecarea lui, cum ar fi găsirea unui loc de muncă mai bun în țara voastră sau luarea unor măsuri pentru a-și îmbunătăți situația financiară acasă.

Este important să rețineți că decizia de a pleca este a tatălui tău și este important să-l susțineți și să-l iubiți, indiferent de decizia sa finală. În cazul în care tatăl tău alege să plece, încercați să găsiți modalități de a menține legătura și de a comunica regulat, pentru a reduce orice sentiment de separare sau de izolare.

În cele din urmă, este important să vorbiți cu un adult de încredere, cum ar fi un învățător, un prieten de familie sau un consilier școlar, pentru a obține sprijinul emoțional și sfaturi în gestionarea acestor sentimente dificile.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru StefanCatalin54545454):

Mulțumesc,dar mai aștept păreri

| 120bulevard a răspuns (pentru StefanCatalin54545454):

ChatGPT man, rlly?

| anonim3247 a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Nu ai cum să îl faci să rămână în România că nu are bani ca să vă țină.

| Cristian276 a răspuns (pentru StefanCatalin54545454):

Omu a bagat intrebarea pe chat gpt

24 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Sa stii ca si in Germania o sa-i fie greu, numai sunt salariile care erau, sunt multe atentate deoarece sunt multi imigranti si ăia omoara pe oricine, si tatal tau daca nu stie limba germană nu are casă nu are bani unde va sta in Germania? O sa il trimităî inapoi acasa, singurul serviciu pe care il fac românii care ajung in Germania este pe șantier, acolo se cere forță de munca nu trebuie sa stii limba nu trebuie sa fi calificat, doar ca daca firma prin care el pleaca la muncă in Germania este din România o sa cam astepte după salariu, românii nu dau salariile la timp si o sa faca foamea acolo, daca el speră ca se va imbogatii se inseala, sau dus demult vremurile in care mergeai in strainatate sa faci bani sa vi acasa la familie, acum violenta crima minciuna si hoția sunt peste tot, si la noi si in toata lumea. Cel mai bine ar fi sa stea linga voi si sa caute aici un loc cde munca.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru CristiDinBucuresti):

El are un frate mai mare acolo,adica unchiul meu,si unchiul meu sta la un apartament unde lucreaza la vecinii din bloc, gen le face camere,bucătării etc. Și tatăl meu normal că vrea să plece pentru că are un frate acolo, și unchiul meu are copii, când merg în vizită la verișoarele mele le văd mereu triste, și îmi pare rău pentru ele, de mama lor nu am ce să mai spun...

| Violleta2022 a răspuns:

Lasati-l sa place si in cateva luni dupa ce-si gaseste munca pe contract si cazare, va poate aduce pe tine si maica-ta.

Nu potis a fii atat de egoista si sa pretini unui parinte sa stea langa curul tau, fiindca toata familia se uemple de daorii si curand nu aveti bani de mancare.
Tu crezi ca taica-tu vrea sa plece de langa tine si maica-ta?
Nevoie si necesitatea banilor il mana sa plece la munca afara!
Nu mai fii egoista, ca sufera toata famiilia din cauza hachitelor tale, de copil razgaiat.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru Violleta2022):

Eu nu am spus ca sunt egoista, pana acum toate intrebarile pe care le-am pus dvs ati raspuns foarte urat la adresa mea! Nu mai am nevoie de rs dvs.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Fiindca esti un copil egoist pana in maduva oaselor, unde totul trebuie sa fie numai dspre tine si numai cu tine.
Trebuie sa intelegi ca nu-i o fericire pentru un barbat sa nu aiba cum sa-si hraneasca familia, ca tu si maica-ta veti trai probabil in saracie, tu imbracandu-te cu haine acum de pe la rude sau SH, daca nu vrei sa-ti lasi tatal sa mearga afara la munca.
iar de mancat, fara bunatati, fara dulciuri, fara telefon si internet ca probabil nu-si vor mai permite sa plateasca acele facturi samd.
Chiar ti-ar place sa traiesti in asemenea saracie, doar pentru ca tu vrei cu orice pret sa nu-ti lasi tatal la munca in strainatate?
Nu-s decat cateva luni pana isi gaseste de munca si va poate aduce aoclo, dar tu nu vrei nici asta... de ce?
Din pur egoism si rautate, condamnandu-ti si mama si tatal sa triaasca in lipsuri si saracie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic să îl lași să plece. Apoi. când are mama concediu, să îl vizitați acolo.

| dullcat a răspuns:

Buna. Daca tatal tau este determinat sa plece pentru a aduce bani, nu prea mai poti face mare lucru, mai ales daca el si mama ta au datorii/ planuri financiare, proiecte in plan pentru casa sau altele si au mare nevoie de bani.

Cand a mai plecat, el nu s-a intors in vizita la cateva luni?

Sa stii ca si mama mea a plecat in Italia pentru vreo 16 ani din viata mea, adunati.Primii 2 ani n-a venit deloc acasa si abia am vorbit la telefon. Mai niciodata n-a fost acolo sa ma vada in momentele in care am terminat scoala gimnaziala, generala, liceu. M-a prins doar la facultate. laughing Tata si bunica au fost sprijinul meu.

Stiu ca suna foarte dur, dar vei supravietui, capul sus! Spre deosebire de mine, din ce povestesti el a fost alaturi de tine pentru o buna parte din copilarie si adolescenta.

Puteti vorbi la telefon, inclusiv prin apel video. Cand eram eu mica nu existau din astea si sa vorbesti la telefon fix sau normal era extrem de scump. Acum internetul e la dispozitie pentru toata lumea si prin aceste modalitati distanta mare nu se mai simte deloc la fel.

| Freya1 a răspuns:

Eu încă nu înțeleg de ce uni oameni rup familiile.Ai putea sa ii propui sa meargă o luna de zile sa tatoneze terenul și sa va ia și pe voi dacă tot sunt nevoi mari.Asa și mama ta poate sa își găsească un job mai pun de unde sa castige mai mulți bani, tu sa faci o școală în străinătate și toate sunt mult mai frumoase.

Dacă tot rupem familiile copii vor creste fără îndrumarea unui părinte, partenerii se vor raci, iar averile se vor pierde și risipi aiurea.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru Freya1):

Dar eu ce fac cu toti prietenii mei?

| Freya1 a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Acum nu vreau sa fiu rautacioasa, dar prieteni astea în scurt timp nu o sa ii mai ai oricum.
Îți spun eu, ce am avut prieteni ca.calau și acum nu ma mai saluta pe strada.

| Frank51 a răspuns:

E foarte bine, se gândește la viitorul tău. Și eu aș fi preferat să am un tată care are viziune și muncește pentru familia lui, însă am unul alcoolic care nu are loc de muncă.

Viața e mai mult decât "îl vreau lângă mine" și "mi-e dor de el", indiferent despre ce persoană vorbim.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim3247 a răspuns:

El în Germania va câștiga bani pentru voi.

| MironMihaela a răspuns:

S.a invatat cu viata asta fara responsabilitati zilnice.E dependent de plecarile astea, nu de voi, din pacate.Ii place independenta.Restul sunt scuze.Da, nu te bani ai nevoie ..primordial e sprijinul emotional...

| MariaCrinaPopescu1233 explică:

Mică** mă scuzați

| Samson2023 a răspuns:

Fata, vezi ca gunoiul care ti-a zis ca snapul lui este "aliubeclean" este un nenorocit. I-am scris pe snap de pe un cont de fata și Imindividul deși a zis el ca ate 34 ani (clar are mai mult în realitate) nu a avut nicio problema sa invite o fata de 16 ani (atât i-am zis ca am) la el acasă direct, nici poza nu voia sa dea dar invita direct acasă. În final a trimis și nuduri și când i-am zis ca e un nenorocit a continuat sa trimită și când i-am zis de părinți a răspuns "poate se excita și maica-ta". ca sa vezi jigodiile cum va atrag. d'aia îți zic, du-te naibii și vorbește cu parintii nu mai sta și cere sfaturi pe net ca uite ce jigodii pot sa se deghizeze în binefăcător și după tenenorocesti pe viata.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru Samson2023):

Eu nici macar nu ma uit la mesaje happy Dă-i block, pe internet sunt o gramada de pedofili.

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru Samson2023):

Dar mersi foarte mult ca mi-am spus!

| Alexandrux198763 a răspuns:

Snap meu este aliubeclean dacă vrei un sfat

| Samson2023 a răspuns (pentru Alexandrux198763):

Ba gunoiule, ai 40 ani și vrei sa profiți de copilul asta după ce si-a expus situatia asta? În rasa ta de nenorocit, auzi la el, da sfaturi pe snap el unei copile de 15 ani el având 36. Animal jegos ce ești, vrei sa o nenorocești pe fata asta știind ca nu o sa mai fie nimeni lângă ea.
Ai grija ma fata la nenorocitul asta, are atâția ani uita-te la username-ul lui și vezi anul 1987. gunoaie ca asta te nenorocesc, dacă l-ai adăugat pe snap și ai conversatii cu el du-te direct la mama ta, arata-i și ce a scris aici di ce ti-a scris pe snap sa te momeala și direct la politie. Nu e normal sa ți se spună ca îți dă sfaturi pe snapchat când putea simplu sa îți scrie aici. Ai grija la nenorociți ca asta.