| elimiha a întrebat:

Am hotarare definitiva si irevocabila de divort in care scrie ca revin la numele dinaintea casatoriei.Intre timp nu mi-am schimbat actele si fostul meu sot e de acord sa pastrez numele lui.Nu stiu daca se mai poate face ceva pe cale legala, insa as putea opta pentru schimbare de nume pe cale administrativa, insa eu vreau sa nu mai schimb buletinul ca nu ar avea rost daca tot nu l-am schimbat, in acest caz pot depune cerere pentru schimbare de nume pe cale administrativa sau tb sa revin la numele dinaintea casatoriei ca apoi sa fac din nou buletin cu numele sotului? Va multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai fost multumita de raspunsurile de data trecuta?

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Daca in hotarare scrie ca revii la numele anterior casatoriei, atunci esti obligata sa iti schimbi actul de identitate.
Scuza-ma, dar daca ai cerut asta in procesul de divort, acum nu mai vrei sa fie asa? Daca hotararea nu ar fi devenit definitiva, ai fi putut recurge la apel, dar asa numai schimbarea numelui pe cale administrativa mai este posibila. Nu e complicat, dar trebuie motivata foarte bine.
Succes!

| machupicchu a răspuns:

Pe cale ad-tiva schimbarea de nume costa f.mult timp si bani si este si incerta aprobarea. Se poate incerca o revenire la hotararea de divort, cu o cerere si acceptul sotului... si se va da o completare la decizia (hoatrarea) de divort...in acest scop consulta un av. bun si care sa stie acest gen de reveniri, sau intreaba-ti direct judecatorul care a solutionat cererea de divort si cu "bunavointa" iti va indica pasii urmatori...succes

| machupicchu a răspuns:

In situatia relatata, este de preferat un alt avocat. Daca vrei iti recomand unul... cel m. b...

| elimiha explică:

Ca detaliu, in hotarare am aparut ca revin la numele anterior fara sa fiu informata de catre avocata despre aceasta. Ea ar fi trebuit sa-mi spuna unele lucruri si ce implica, iar eu nu stiam pe atunci ce sa intreb...nu-mi spusese mai nimic despre cum stau lucrurile, se grabea mai mereu...