| elimiha a întrebat:

In hotararea de divort irevocabila si definitiva mi s-a trecut aceeasi adresa cu a sotului, desi buletinul meu e pe alta adresa.Eu incerc sa-mi pastrez numele si sa nu mai schimb actul de identitate daca se va putea prin schimbare de nume pe cale administrativa, vor fi probleme ca in hotarare apare din greseala buletinul meu la adresa sotului? Nu am avut niciodata aceasta adresa pe actul de identitate, trebuie sa anunt undeva despre greseala de pe hotarare? Va multumesc

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti sa faci o cerere pentru indreptarea erorii materiale din hotararea pronuntata de instanta de judecata. Dar nu are sens, pentru ca nu te afecteaza cu nimic. Daca ar fi fost greseli cu privire la nume, prenume sau calitatea partilor, atunci ar fi trebuit sa ceri indreptarea greselii. Faptul ca ti-a fost consemnat gresit domiciliul, nu te afecteaza.

| mariazet45 a răspuns:

Adresa ta corecta e pe buletinu de identitate, nu iti va cere nimeni hotarea de divort pentru a te legitima. Daca va fi nevoie sa schimbi numele se va lua adresa din buletin. Daca aceasta hotarare este definitiva nu cred ca o poti modifica si nici nu cred ca e neaparat nevoie. Intreaba totusi la judecatoru de serviciu.

| machupicchu a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, nu conteaza decat solutionarea divortului si pronuntarea sa... domiciliul este acolo unde ai acte spatiu si unde locuiesti efectiv...

| thespy a răspuns:

NU cred sa fie vreo problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti anunta la judecatorul de serviciu, care te va indruma mai departe. se va face rectificare.