| anonim_4396 a întrebat:

Am intelesa ca poti conduce scutere sau motociclete sub 50 cm cubi fara permis doar cu atestat? este adevarat? si la ce varsta se poate obtine acest atestat?

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

"Printre modificarile aduse la Codul Rutier se numara obligativitatea detinerii de permis pentru mopede, scutere, ATV-uri, vehicule a caror viteza maxima nu depaseste 45 km/h, iar capacitatea cilindrica nu este mai mare de 50 de centimetri cubi. "

"CODUL RUTIER 2013: Permis de la 16 ani

Persoanele care au peste 16 ani şi care vor dori să conducă un moped sau un triciclu vor avea nevoie, începând cu 19 ianuarie 2013, de permis de conducere pentru categoria AM.Aceasta este una dintre reglementările aduse legii circulaţiei care a fost deja publicată în Monitorul Oficial.

Totodată, şoferii care deţin deja un permis de conducere, indiferent de categorie, vor putea conduce mopedele. "

http://www.realitatea.net/cod-rutier_1052690.html

| Cristy777 a răspuns:

De atestat nu stiu dar daca motocicleta are sub 50 cm cubi Nu Trebue Permis!