Întrebare recomandată | Simona020 a întrebat:

Am nascut pe 10 aprilie anul acesta si inca nu am apucat sa depun dosarul pentru alocatia de 200 de lei.Am auzit ca daca nu depun actele intr-un interval de 2 luni de la nastere o sa pierd acest drept. V-as ruga sa ma lamuriti si pe mine daca este adevarat sau nu. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, dreptul nu se pierde, doar ca o s-o primesti cu intarzierea cu care ai depus cererea.
Conform Legii 61/1993, republicata in 2012, citez:
"ART.6.(1) Stabilirea dreptului de alocaţie de stat pentru copii se face pe baza cererii şi a actelor din care rezultă îndeplinirea condiţiilor de acordare a acestui drept.
(2) Cererea se face, în numele copilului, de către persoanele prevăzute la art. 4 alin. (1) -(3).
(3) După împlinirea vârstei de 14 ani, cererea se poate face şi de către copil, cu încuviinţarea reprezentantului său legal.
(4) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii se stabileşte începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.
(5) În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocaţiei de stat pentru copii se poate face şi pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni."
Ceea ce ai auzit este intrucatva valabil pentru indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 1 an, 2 ani sau 3 ani. La aceasta, daca ai depus cererea dupa 60 de zile de la nastere, vei primi indemnizatia doar de la data depunerii cererii.
Oricum esti inca in interiorul perioadei de 60 de zile, aceasta se va implini doar pe 8 iunie.