| Nirvana_3893 a întrebat:

Am nevoie de cateva informatii referitoare la calomnie si insulta. Conform carei legi au fost abrogate? Vreau cat mai multe detalii. PLS

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Eu stiu ca inca sunt abrogate, ca urmare nici nu le-am avut de invatat pentru examenul de penal general din iarna.
In Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 416 din 14 iunie 2011 a fost publicata decizia nr. 8 din 18 octombrie 2010 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie (Decizia 8/2010) privind examinarea recursului in interesul legii cu privire la consecintele Deciziei Curtii Constitutionale nr. 62 din 18 ianuarie 2007 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 pentru modificarea si completarea Codului penal, precum si pentru modificarea si completarea altor legi asupra activitatii dispozitiilor art. 205, 206 si 207 din Codul penal.

a admis rilul si a pronuntat urmatoarea solutie :
"Normele de incriminare a insultei si calomniei cuprinse in art. 205 si 206 din Codul penal, precum si prevederile art. 207 din Codul penal privind proba veritatii, abrogate prin dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, dispozitii declarate neconstitutionale prin Decizia nr. 62 din 18 ianuarie 2007 a Curtii Constitutionale, nu sunt in vigoare"

1 răspuns:
| visatorul78 a răspuns:

Insulta (art.205 CP) si calomnia (art.206 CP) nu au fost abrogate. Poate ai auzit ca pentru clarificare s-a promovat RIL 8/2010 (publicat in M. Of. 416/14.06.2011), insa sunt infractiuni prevazute si sanctionate de Codul Penal.
Av. Horea Bortan