| Shery a întrebat:

Am nevoie de voi, URGENT! Am un chestionar de facut pentru la facultate si trebuie sa intreb 40 de persoane, pana maine, niste intrebari. Va rog sa ma ajutati!
In orimul rand am nevoie sa imi spuneti sexul dvs, varsta, ocupatia si domiciliul(orasul).

1. Exproprierea este posibila pentru o cauza de utilitate publica numai cu acordarea unei drepte si prealabile despagubiri. Avand in vedere aceasta dispozitie considerati ca:
a. Ea este justa;
b. Ar trebui interzisa expropierea in orice situatie;
c. Despagubirea ar trebui sa acopere si eventualele daune morale.

2. Dreptul de proprietate se poate obtine si prin posedarea indelungata si prelungita a unui bun imobil chiar daca posesia a fost de rea credinta, dar a durat 30 de ani si a fost utila. In acest caz considerati ca:
a. Reglementarea este multumitoare in modul in care a fost formulate de leguitor;
b. Dreptul de proprietate nu ar trebui sa poata fi obtinut prin posesie indelungata;
c. Dreptul de proprietate ar trebui castigat doar daca titularul acestui drept si mostenitorii sai sunt decedati sau nu pot exercita acest drept.

3. Noua lege a educatiei prevede prelungirea gimnaziului pana la clasa a IX-a. Care este opinia dumneavoastra?
a. Sunt de acord deoarece sistemul educational romanesc necesita o reforma;
b. Nu sunt de acord, gimnaziul ar trebui sa ramana de 8 clase;
c. Consider ca gimnaziul ar trebui sa fie de 10 clase, deoarece acestea sunt obligatorii prin lege.

4. Odata cu procesul de descentralizare, spitalele au trecut in subordinea autoritatilor locale, consiliilor locale si consiliului judetean. Sunteti de acord cu aceasta prevedere?:
a. Sunt de acord deoarece multe unitati sanitare nu functioneaza in conditii optime si pot pune in pericol sanatatea pacientilor;
b. Nu sunt de acord deoarece toate spitalele ar trebui sa ramana in subordinea Ministerului Sanatatii;
c. Nu sunt de acord cu decizia de comasare/ transformare a spitalelor in unitati de batrani, acestea din urma ar trebui organizate separat de unitatile sanitare.

5. In legea privind protectia animalelor in Romania, actele de cruzime impotriva acestora se pedepsesc cu amenzi contraventionale. Sunteti de acord cu acest tip de pedeapsa?
a. Da, consider ca este suficienta o amenda contraventionala;
b. Actele de cruzime impotriva animalelor ar trebui incadrate ca infractiuni si pedepsite ca atare;
c. Mi-e indiferent.

6. Casatoria intre tutore si minor este interzisa. Dumneavoastra ce opinie aveti?
a. Ar trebui interzisa numai pana la momentul cand socotelile definitive ale tutelei au fost date si primite;
b. Ar trebui interzisa doar pana la implinirea varstei de 21 de ani de catre minor;
c. Sunt de acord, deoarece in acest mod s-ar proteja bunurile si interesele minorului.

7. Conform art.22, alin. 3. din Constitutie, pedeapsa cu moartea este interzisa. Ce parere aveti despre aceasta reglementare?
a. Sunt de acord deoarece nimeni nu are drept de moarte asupra nimanui;
b. Nu sunt de acord deoarece o persoana capabila sa ucida trebuie sa fie pedepsita in acelasi fel;
c. Sunt de acord cu aceasta prevedere deoarece in sens contrar ar fi incalcat dreptul omului la viata.

8. Noul Cod al muncii prevede marirea programului la maxim 12 ore de munca.Considerati ca:
a. Prevederea este corecta, in acest fel, crescand media rezultatelor salariatilor;
b. Nu sunt de acord, deoarece acest program ar conduce catre exploatare si o eficienta scazuta a muncii;
c. Ar trebui sa ramana aplicabile vechile prevederi ale Codului muncii, care prevedeau maxim 8 ore de munca zilnica.

9. Conform legislatiei penale in vigoare, impacarea partilor inlatura raspunderea penala si stinge si actiunea civila. Sunteti de acord cu aceasta reglementare?
a. Da, deoarece in acest fel se pot rezolva mai repede si mai usor unele cazuri;
b. Nu, pentru ca nu consider legala rezolvarea cazului prin impacare.

10. Daca unul dintre soti este casnic iar celalalt are o ocupatie cu caracter patrimonial, in cazul unui partaj bunurile comune se impart in mod egal. Dumneavoastra ce parere aveti?
a. Prevederea este corecta deoarece ambele ocupatii sunt la fel de solicitante;
b. Prevederea nu este corecta deoarece sotul care are o ocupatie patrimoniala ar trebui sa dobandeasca la partaj mai multe bunuri decat celalalt sot.

11. Codul fiscal prevede in prezent o cota de TVA de 24%. In acest caz, considerati ca:
a. Aceasta cota de TVA este cea mai potrivita;
b. Ar trebui aplicata o cota de TVA de 5 % pentru alimentele de baza si de 19% pentru celelalte produse;
c. Ar trebui aplicata o cota de TVA de 19 % pentru toate produsele.

12. Toate averile vacante si fara stapan, precum si ale persoanelor care mor si nu au mostenitori sau ale caror mosteniri sunt lepadate apartin domeniului public. Considerati ca:
a. Averile vacante, fara stapan, sa fie acordate familiilor cu o situatie financiara precara;
b. Acestea ar trebui acordate ca ajutor persoanelor care au fost pagubite in urma unor dezastre naturale;
c. Banii obtinuti in urma acestor situatii sa fie folositi in folosul comunitatii.

13. In cazul in care politia este sesizata privind un caz de disparitie, cautarile incep in 24 de ore de la momentul disparitiei. In acest caz:
a. Sunt de acord cu reglementarile actuale considerand ca politia nu poate incepe cautarile imediat deoarece persoana declarata disparuta se poate afla intr-o simpla "intarziere";
b. Cred ca politia ar trebui sa-si inceapa cautarile in cel mai scurt timp posibil de la sesizare, deoarece persoana s-ar putea afla in pericol in tot acest timp;
c. Consider ca ancheta politiei ar trebui sa inceapa imediat in cazul minorilor si dupa 24 de ore in cazul majorilor.

14. Casa Nationala a Asigurarilor de Sanatate prevede gratuitatea interventiilor medicale necesare schimbarii de sex a unei personae. In acest caz:
a. Mi se pare absolut normal deoarece schimbarea de sex ar putea constitui unul dintre drepturile fundamentale ale omului;
b. Nu consider un lucru normal schimbarea de sex deoarece incalca normele morale, iar fondurile utilizate in acest sens ar putea constitui sursa altor subventii si gratuitati de o importanta mai mare;
c. Cred ca este o solutie buna insa numai in cazul in care exista probleme de natura medicala ce necesita o asemenea interventie.

15. Cota de impozit pe profit este de 16 %. Considerati ca:
a. Aceasta ar trebui sa fie mai mare pentru cetatenii care detin bunuri "de lux";
b. Aceasta ar trebui sa fie doar de 10 % pentru toti cetatenii;
c. Prevederea este corecta in acest sens.

16. In cazul persoanelor minore, avortul nu se poate realiza fara acordul parintilor si de aceea multe dintre fetele care raman insarcinate inainte de varsta majoratului aleg a fugi de acasa de teama parintilor sau a recurge la modalitati nemedicale care le pun viata in pericol. Considerati:
a. Ca ar trebui permisa intreruperea sarcinii si fara acordul parintilor;
b. Reglementarile actuale sunt corecte deoarece intreruperea sarcinii presupune un risc pentru minora, acordul parintilor fiind benefic;
c. Ar trebui ca acordul parintilor sa nu fie necesar in cazul minorei intre 16 si 18 ani, deoarece aceasta se considera a avea un oarecare grad de maturitate in luarea deciziilor.

17. Persoanele majore nu mai beneficiaza de alocatie. In acest sens:
a. Sunt de acord;
b. Nu sunt de acord;
c. Ar trebui sa primeasca alocatie doar cei care isi continua studiile imediat, fara pauze, insa nu si dupa ce implinesc varsta de 25 de ani.

18. In Romania, clonarea umana este interzisa si se sanctioneaza cu inchisoarea intre 3 si 7 ani. In acest caz:
a. Sunt de acord cu aceasta prevedere;
b. Nu ar trebui interzisa deca se face in scopul vindecarii unor personae;
c. Ar trebui permisa doar in cazul persoanelor care isi dau consimtamantul in acest scop.

19. Sunteti de acord cu oficierea casatoriei religioase doar dupa cea civila?
a. Da;
b. Nu sunt de acord, deoarece sunt persoane care nu doresc a se casatori civil, ci doar religios.

20. Credeti ca hotararea de a reduce pensile cu 15 % a fost cea mai buna solutie?
a. Da;
b. Nu, deoarece consider ca si inainte de micsorare acestea nu erau suficient de mari pentru oameni.

21. Legea nr. 31/1990 prevede ca numarul actionarilor intr-o societate pe actiuni nu poate fi mai mic de 3. Sunteti de acord cu aceasta prevedere?
a. Da, numarul actionarilor este potrivit;
b. Nu, deoarece numarul actionarilor este prea mic;
c. Nu, deoarece numarul actionarilor este prea mare.

22. Ce parere aveti despre cresterea varstei de pensionare la 63 de ani pentru femei si la 65 de ani pentru barbati?
a. Sunt de acord cu aceasta;
b. Nu sunt de acord, deoarece aceasta este prea inaintata.

23. Sunteti de acord cu propunerea senatorilor de a nu se mai plati amenda contraventionala pentru depasirea vitezei legale si nepurtarea centurii de siguranta?
a. Da;
b. Nu;
c. Nu comentez.

24. Instantele de judecata iau in considerare opinia minorului trecut de 10 ani atunci cand este vorba de interesele acestuia. Ce parere aveti despre aceasta dispozitie?
a. Ar trebui modificata varsta;
b. Dispozitia activeaza corect in acest caz.

25. Art.37,alin(2) din Constitutie prevede ca pentru a candida la functia de Presedinte, persoana trebuie sa aiba minim 35 de ani. Ce parere aveti in legatura cu aceasta prevedere?
a. Sunt de acord pentru ca Presedintele trebuie sa fie o persoana matura si cu experienta;
b. Mi se pare mai potrivita varsta de 40 de ani pentru functia de Presedinte;
c. Consider ca ar trebui sa se dea o sansa si tinerilor la astfel de functie deoarece sunt mai realisti si vad cu alti ochi problemele actuale;
d. Nu stiu/nu ma intereseaza;

26. Ce parere aveti despre libertatea de a organiza a mitingurilor si demonstratii?
a. Sunt de acord cu acest drept-suntem liberi sa ne expunem opiniile si dorintele;
b. Consider ca acest drept ar trebui ingradit doar la mitinguri pe anumite teme;
c. Ar fi constitutional daca nu ar exista manipularea prin care se organizeaza mitinguri si demonstratii;
d. Nu sunt de acord pentru ca, desi acestea se organizeaza in mod pasnic, tot se ajunge la manifestari violente;

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este urmatoarea: 1. -a, 2-a, cu precizarea ca daca nu detine sub nume de proprietar atunci posesia este utila doar in 4 cazuri particulare(art. 1858 Cod civil), 3-c, 4-a, 5-a, 6-a, cu precizarea ca aceasta este reglementarea actuala(art.8 din Codul familiei), 7-a, 8-c, cu 2 precizari: nu este un nou cod al muncii, prin legea 40/2011 codul muncii a fost doar modificat si completat si prevederea este cea veche, programul este tot de 8 ore si exista si inainte program de 12 ore cu 24 ore(turnus), 9-a, 10-a, 11-b, 12-c, 13-c, 14-c, 15-c, 16-b, 17-a, cu precizarea ca beneficiaza de alocatie pana la terminarea liceului, chiar daca a depasit 18 ani, 18-a, 19-a, 20-b, 21-a, 22-a, 23-b, 24-b, 25-a, 26-a. Numai bine!

6 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Dragă @Shery, sondajul ăsta, fie vorba între noi, nu l-ai avut de făcut de pe o zi pe alta, drept pentru care nu mi se pare normal să-l postezi aici. Poate că nu ai înțeles că nu doar răspunsurile sunt importante, ci și modul în care te implici tu în realizarea lui.
Mari succese!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Realitatea virtuală e diferită draga mea. Poți trăi foarte bine în secolul trecut și să utilizezi internetul. (sinceră să fiu eu de atunci îl utilizez). Mari succese sau poate îți place succesuri!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Ok, nu erau aroganțe ci doar niște constatări. Să auzim de bine!
Peace? happy

| Shery explică:

Draga @IMPERIA, traim intr-o lume a tehnologiei, intr-o societate in care Romania este una dintre tarile cu cea mai mare deschidere catre internet, ar trebui sa incetam sa traim in secolul trecut, parerea mea. Eu cred ca internetul este un mod la fel de potrivit de a completa un chestionar, ca si intrebarea oamenilor pe strada.

| Shery explică:

@IMPERIA: Din modul in care ma exprim, nu cred ca ai putea deduce in vreun mod ca nu stiu pluralul substantivului succes, nu-i asa? Hai sa lasam arogantele pentru momentele in care "vom avea cu ce", daca ma intelegi.

| Shery explică:

Pai cum ai constatat tu ca sunt analfabeta?!
In fine, no hard feelings... 'till next time!