| anonim_4396 a întrebat:

Am o citatie :Sunteti chemat in instanta in calitate de INTIMAT in dosarul talharie calificata. Partea citata are dreptul la un avocat cu care sa se prezinte la termenul citat.
Mentionam ca:
Partea careia personal prin reprezentant sau aparator i s-a inmanat in mod legal citatia pentru un termen de judecata nu mai este citata pentru termenele ulterioare,, chiar daca ar lipsi la vreunul dintre aceste termene, cu exceptia situatiilor in care prezenta acesteia este obligatorie potrivit legii.
In caz de neprezentare nejustificata urmare a citarii sau sutragere de la primirea citatiei o persoana poate fi adusa in fata instantei de judecata pe baza unui mandat de aducere.
Alte mentiuni -inscrisurile pe care intentionati sa le depuneti la dosar vor fi transmise anterior termenului de judecata prin e-mail :...", de unde poate fi descarcata cererea,-prezenta nu este obligatorie puteti solicita judecarea in lipsa.

Eu sunt succesor al partii civile, intr-un proces de talharie care s-a judecat odata dar acum s-a facut recurs. Suntem 2 persoane cu parte civila, cealalta persoana se ocupa de treaba eu doar sunt trecut acolo pe hartie ca succesor ca asa se cere.

Iar INTREBAREA mea este: EU trebuie sa ma prezint obligatoriu la judecata sau nu?
Nici ocaziile trecute nu m-am prezentat dar atunci nu mai primisem citatii de genu, am trimis la inceput prin e-mail la avocat actele mele, semnatura.
Avocatul a transmis ca prezenta mea nu este obligatorie, dar m-am gandit sa intreb totusi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz prezenta ta nu este obligatorie, mai ales ca ai avocat care te reprezinta.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asculți ce zice avocatul și apoi decizi.

| mihaela000ela a răspuns:

Daca aveti un avocat care va reprezinta pe baza unei delegatii avocatesti, lucrurile sunt ok.D-lui, va va comunica, daca prezenta dvs. este indispensabila, in cursul procesului.