| Nina069906 a întrebat:

Buna! Cineva apropiat( minor) a fost acuzat de talharie calificata si furt calificat. A recunoscut faptele, au fost restituite bunurile proprietarilor si a fost instituit controlul judiciar. Procesul va continua in sala de judecata sau pedeapsa se stabileste prin acest control judiciar?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui varsta minorului, cel sub 14 ani nu raspunde penal.
Banuiesc ca are peste 14 ani.
Controlul judiciar este doar o masura preventiva, luata pe timpul urmaririi penale si a procesului, nu este o pedeapsa penala. Procesul va continua pana la pronuntarea unei hotarari definitive.
Daca a recunoscut faptele probabil ca a incheiat si un acord de recunoastere a vinovatiei cu procurorul de caz si pedeapsa ii va fi redusa cu o treime, bineinteles daca si instanta de judecata aproba acordul.

| Nina069906 explică (pentru Ioandelasal):

Da, are peste 14 ani. Multumesc frumos pentru raspuns!

1 răspuns: