| ely_5676 a întrebat:

Am o fetita de 3 luni nu sunt casatorita legitim, dar locuiesc cu tatal fetitei.
As vrea sa ma despart de el dar nu o fac de frica ca nu imi voi putea creste fetita cu cei 8 mili.
Nu pot sa tin o casa sa traim si eu si ea din acesti bani, in aceasta situatie statul nu ma poate ajuta? Ce credeti?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Ajutorul pentru cresterea copilului este in cuantum fix si el se acorda de catre stat in sprijinul familiei care se ocupa de cresterea copilului. Cel care primeste acest ajutor putand fi atat mama, cat si tatal copilului, in cazul in care acesta a recunoscut, in mod legal, copilul, el figurand ca tata, in certificatul de nastere al copilului.
Faptul ca nu esti multumita de modul in care traiti impreuna si te-ai gandit sa te desparti, nu cred ca este in favoarea copilului, care are nevoie de ambii parinti pentru a creste sanatos, din toate punctele de vedere atat fizic, cat si psihic.
Trebuie sa stii ca sunt multe familii (compuse din 4-5 membrii), care nu dispun de 800 lei pentru a se intretine si totusi sunt nevoite sa se descurce. Intrebarea ta privind eventualitatea de a primi un ajutor de la stat daca vei fi mama singura, nu poate capata un raspuns favorabil, pe considerentul ca, nu te incadrezi intre persoanele care ar putea beneficia de un ajutor social.
Eu consider ca tu trebuie sa-ti analizezi bine prioritatile si sa te gandesti ce te-a legat de barbatul cu care tu ai adus pe lume un copil si sa te axezi pe calitatile pe care le are acest om. Daca nu s-a schimbat de asa maniera incat sa te bata, sa se poarte cu tine urat, folosind violente chiar verbale, nu cred ca este cazul sa te desparti de el, pentru ca, in primul rand, il vei rani pe copilul tau, pe care cred ca il iubesti mult si-i vrei numai binele. Te rog sa reflectezi la sfaturile mele si sa ai in vedere hotararea de a va forma un camin fericit, in cazul in care el nu umbla cu alte femei si este dornic de o viata comuna cu tine.

5 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Crede-ma ca te vei putea descurca, iti spun din propria experienta, anul trecut sotul meu nu a putut muncii din motive de sanatate, a trebuit sa ne descurcam cu cei 800 lei trei persoane, plus ca am si o rata la banca de 250 lei si asta pe o perioada de 8 luni. Cu credinta in DUMNEZEU si cu putin ajutor de la parinti nici nu am simtit lipsa la nimic nici noi si nici fiul meu si vreau sa-ti mai spun un lucru, decat sa suferi si tu si fiica ta mai bine te descurci singura cum poti. Succes.

assiris
| assiris a răspuns:

Situatia ta este dificila si ar trebui sa o povestesti si la fetitele de 16-17 ani care fac la fel, traiesc inainte de a avea o situatie si dupa aceea nu mai stiu sa scape de necazuri. Casnicia are niste responsabilitati si in relatia dintre doi oameni numai dragostea nu ajuta, cel mult ea poate da nastere la niste copii nevinovati care s-au nascut intr-un mediu pe care probabil nu si l-au dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca statul face asta, dar nici sa stai cu el nu se poate daca iti dauneaza si tie si fetitei. daca e casa ta si ai mai multe camere, poti sa te desparti si sa inchiriezi o camera. apoi daca te desparti trebuie sa iti dea pensie alimentara. intai trebuie sa plece si dupa ce ai scapat de el, cere pensie alimentara, e dreptul fetitei. doamne ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai, un ajutor cat de mic iti este de folos. ei te pot ajuta cu cresterea fetitei iar tu poti merge in continuare la servici.ma tem ca statul te poate ajuta doar cu alocatia, totusi ar fi bine sa intrebi la primaria de care apartii.multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa spere ca va rasari si soarale in viata dansei, cand va rasari soarale in viata dansei, atunci sa-si aduca aminte ca Dumnezeu i-a raspuns la rugaciune, in clipele acele Domnul Isus a fost langa dansa si i-a alinat durerile, i-a dat putere sa treaca peste toate greutati-le cu ajutorul Domnului Isus, Domnul a tinut-o la pieptul Sau de Parinte Iubitor.