| MineaAndreea a întrebat:

Bună ziua! Urmează sa fac cununia civila în iunie.Eu voi lua numele lui, pe buletin eu am adresa într-o comuna din jud timis(casa părinților mei) dar locuiesc de câțiva ani în Timisoara iar partenerul intr-o comuna din jud Gorj (casa parintilor lui)dar la fel locuiește de mult în Timisoara.Eu când voi schimba buletinul trebuie sa merg la primăria din jud Gorj ca să depun cererea sau unde?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde unde veti avea domiciliul, putand fi 3 situatii:
1. Daca veti avea domiciliul in locuinta parintilor sotului atunci cartea de identitate se preschimba la serviciul de evidenta a populatie de care apartine comuna din Gorj.
2. Daca domiciliul va fi stabilit la casa parintilor tai atunci CI se preschimba la serviciul de evidenta a populatiei de care apartine domiciliul parintilor.
3. Daca veti avea domiciliul in Timisoara CI se preschimba la serviciul de evidenta a populatiei din Timisoara.

1 răspuns:
| ioana748 a răspuns:

Unde doriti sa aveti domiciliul pe buletin.