| TheThingThatShouldNotBe a întrebat:

Am o intrebare despre istoria politica a Romaniei, sper ca am nimerit categoria.
Dupa '89, de ce nu a ajuns din nou la putere regele Mihai, iar Romania sa devine monarhie? Am vazut diverse video-uri in care el a fost primit cu mare caldura inapoi in tara de sute de mii de oameni.
A refuzat el sa ia aceasta pozitie? S-a simtit cumva tradat de romani pentru ca a fost alungat de comunisti? Nu l-a lasat Iliescu?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania nu a fost intr-o democratie dupa caderea comunismului... a fost totusi condusa de un grup care nu dorea altceva decat puterea. ar fi fost imposibil regelui sa prea conducere, derpt dovada nici nu a fost lasat sa intre in tara o perioada). Lumea inca era manipulata si in acest domeniu.

Cu toata aprecierea pe care o am pentru monarhie nu cred ca ar fi facut o mare diferenta in Romania post comunista

| relian a răspuns:

Nu fostul rege hotaraste cum sa fie o tara monarhie sau republica sau de cine sa fie condusa. Daca ai o suta de mii de fani aia nu inseamna ca deacu gata trebuie sa fii pus rege.Si ala c e sa faca? Ala era mai ceva ca iohanis mai mut ca asta laughing pai ala era rege sa fim seriosi.Si sa faca ce anume? Toata europa este corupta, toti fac cam ce vor in tara lor, ma refer la cei care conduc.Cind esti dat jos indiferent de cine sau motive nu prea mai ai sanse sa revii. Apoi cea facut ala asa de nemaipomenit sa vina poporu sa il puna la loc? Povesti, in RO in afara de CUZA restul au fost din astia bambilici, asa hai sa fiu si eu pe undeva. Oamenii care ar fi putut face ceva erau rapid eliminati si nu doar de cei care guvernau ci cu ajutorul populatiei, asta am vrut asta avem.Am avut citiva conducatori in istorie buni dar au fost eliminati.Si cei curios ca astia au fost mai mereu romani.Vald tepes era roman, Stefan cel mare era roman, Cuza era roman, Brancoveanu era roman, Mihai Viteazu era roman.Restu fanariotii, regii dupa cuza apa de ploaie, au acceptat sa fie regi aici pentru ca la ei in tara erau mai nimeni, deci nu ocupau fctii si normal ca si tu si eu daca ni sar propune hai sa fim sefi stiu si eu unde intr-o tara prapadita te duci, macar rege decat unu oarecare in tara lui.Cam a sta e politica.Restu dupa ce au venit comunistii sau ce erau aia pai ce comnducatori puteam sa avem daca erau numai oameni simpli, ca aia educati au fost eliminati, valorile comunistii nu-i agreau, ii eliminau.Deci Dej, Ceausescu si pana acum in prezent astia toti is oameni f simpli, ajunsi ajutati de sistemu ala care glorifa numa clasa muncitoare, pui un muncitor sa conduca sa fim seriosi.Nu zic ca un muncitor nu e ok ca nu-i om bun,dar il depasesc anumite chestiuni,dar asa a vrut sistemu ala,profesorii,elitele alea ganditoare au fost eliminate sa isi faca loc astia leprele,nici macar nu ajungeau sus oamenii aia muncitori, aia era vrajeala, ajungeau sus toate leprele, toti lingai, toti astia fara scrupule, care nici nu munceau macar.Astia de azi is urmasii alora, sa nu credeti ca daca au o scoala ii duce mintea sau vai ce destepti or fi.Iliescu era unu de genu asta, si normal ca ar fi facut si-a facut tot posibilu sa nu-i ia nimeni ciolanu laughing Deci pe rege sa reviu da lau alungat astia dealde Iliescu si compania.Dar regele nici nu era sustinut de marea masa a populatiei, era sustinut de unia batrini aia care il prinse ca rege si aia stiau sus regele si atit.Restu de oameni is nascuti pe vremea astora dealde iliescu, deci ce sa stie de rege ce sa stie de mai stiu eu valori sau cine sau cum trebuie condusa o tara.O tara este condusa de legi si daca nu ai legi bune si clare indiferent cine ar guverna tot rau o s-a fie pentru marea partea a populatie. Legile in RO is facute de hotii care is acum la guvernare de fapt de toata clasa politica din RO.Nu exista un politician corect.Numa lingai, numai dupa bani. Uitativa la ala la actoru ala Diaconu in ce hal a ajuns pentru citiva euro sau ma rog citi primeste, ala ar fi in stare sa si-o vinda si pe masa si copil daca are, cam astia is cei care conduc tara asta acum.

| minrest a răspuns:

Regele si-a declarat tot timpul dorinta de a-si prelua atributiile, inclusiv in timpul revolutiei si dupa revolutie. Dar nu a avut sustinere suficienta, pentru ca lumea era invatata de comunisti ca regii au avut o influenta negativa, iar Iliescu a facut o propaganda foarte insistenta impotriva monarhiei. Nici nu a fost lasat sa intre in tara cativa ani dupa revolutie. Sunt convins ca in monarhie evolutia tarii noastre ar fi fost mult mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El nici macar nu a fost lasat de Iliescu sa intre in tara.