| SingleForOne a întrebat:

Dacă aș face un blog specializat pe serviciile și ofertele oferite de diverse bănci (beneficii, caracteristici, condiții, etc), făcând listă pro/contra, comparații între ele, etc, eventual ar fi să încurajez anumite bănci și descurajez pe altele, prin informarea clienților, posibil să le alterez perspectivele spre bine către unele sau spre râu către altele.

Sursele informațiilor provenind din știri de specialitate sau din paginile oficiale ale acestora, doar că eu le fac rezumat acestora.

Este posibil ca cineva să mă amenințe pentru faptul că le folosesc sursele în mod neoficial sau că indirect aș putea să le afectez imaginea sau baza de clienți curenți/potențiali?
Ar trebui să le cer permisiunea, în mod oficial, pentru aceste lucruri?
Întreb pentru că am înțeles că le postează pe site-ul oficial să fie publice, ușor de accesat și de înțeles de către public.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o platforma foarte buna care face ce vrei tu sa faci, respectiv finzoom.ro.
Uita-te pe aceasta platforma si te lamuresti.

| anonimg a răspuns:

Nu te va chema nimeni la judecată pentru asta.
Chiar există un site care compară prețurile unui produs care se găsește la vânzare în cele mai cunoscute magazine online.
Așa și tu: un card de credit sau de debit îl poți compara cu fiecare bancă existentă.
Doar dacă găsești o informare a băncii că este interzis reproducerea neautorizată a informațiilor furnizate de ea. Dacă nu găsești așa ceva, atunci informațiile sunt publice. Totuși, trebuie să oferi un link.
Problema apare că și băncile își pot modifica termenii și condițiile. Și tu trebuie să fi la curent cu acestea și să oferi informații de ultimă oră. Asta ar fi o muncă destul de serioasă, pentru că și banca își poate schimba linkul.
Eu unul nu aș mai intra niciodată pe un site care nu oferă informații actualizate.

Pentru liniștea ta, te sfătuiesc să faci o cerere (e-mail) către fiecare bancă și să ceri permisiunea de a pune informațiile fiecărei bănci pe site-ul tău.

| PufletiStarNesarati2 a răspuns:

Din cate stiu eu, ca si avocat, nu pot sa iti faca nimic, e exprimare a opinii si nu are nimeni treaba, dar in caz de orice ma poti contacta si te ajut eu sa castigi cazul.

| SingleForOne explică (pentru PufletiStarNesarati2):

Poți să-mi trimiți un mesaj cu datele tale, de avocat.