| tzontzy1224 a întrebat:

Am o nedumerire in privinta unei intrebari dintr-un chestionar rutier.
SUNTETI OBLIGAT SA OPRITI IMEDIART AUTOVEHICULUL LA SEMNALELE ADRESATE DE:
cu urmatoarele variante de raspuns:
a) PERSONALUL AUTORIZAT DE LA TRECERILE LA NIVEL CU CALEA FERATAINDUSTRIALA
b) CONDUCATORII UNOR GRUPURI ORGANIZATE
c) NEVAZATORII, PRIN RIDICAREA BASTONULUI ALB ATUNCI CAND SE ANGAJEAZA IN TRAVERSAREA STRAZII

stiu sigur ca C e corect insa nu stiu celelalte 2, nu gasesc nici in OUG, nici pe diferite site-uri de specialitate. Va rog ajutati-ma!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Raspunsurile corecte ar fi A si C. Nu de alta, dar cand te opreste personalul de la cai ferate industriale, o face pentru ca va trece un tren. Iti imaginezi cam ce s-ar intampla daca nu opresti IMEDIAT? Cine crezi tu ca va castiga in lupta masina vs tren?

| Intruder19 a răspuns:

Cand iti scrie sunteti obligat sa opriti IMEDIAT autovehicolul raspunsul corect este decat C.

Daca intrebarea este sunteti OBLIGAT SA OPRITI poate fi si A raspuns corect.

| xFlorin a răspuns:

C.

| OmuCuBasca a răspuns:

Doar "c". Insa, in mod normal, oricare conducator auto intreg la minte va opri si la semnalul personalului autorizat de la pct. "a".