| SsKkIzZ0o a întrebat:

Salut TPU! Am si eu o intrebare. Ce se poate intampla daca un sofer nu opreste la semnalele unui politist rutier?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cel mai bun caz poate fi urmarit, oprit fortat si sanctionat contraventional cu amenda de 580 lei sau 725 lei si suspendarea dreptului de a conduce pe 30 zile.
In cel mai rau caz poate fi urmarit penal, daca nu a oprit fiindca savarsise o infractiune si la fel sanctionat contraventional.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este urmarit si arestat!

| mihai69 a răspuns:

Doamne, câte enormități debitează 'doamna' asta...

| mi25 a răspuns (pentru mihai69):

Ai dreptate! O sa dau un citat din spusele scriitorului Milan Jundera. Sper ca administratorii sa nu-l stearga, ca nu eu le-am scris prima data: "Prostia este atunci cand ai raspuns la orice." I se potriveste.

| mi25 a răspuns:

@Ioande la sal O fapta (abatere) de la codul rutier ori este infractiune si se intocmeste dosar penal, ori este contraventie si este sanctionata cu amenda si posibil alte sanctiuni adiacente. Nu poate fi si una si alta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta:

Https://www.google.ro/......6.html/amp