| darkangel1610 a întrebat:

Am o relatie cu un baiat de 16 ani, eu am varsta de 23 de ani.Parintii lui nu sunt de acord cu relatia noastra din cauza diferentei de varsta, au ajuns chiar sa ne ameninte cu politia.Intrebarea mea este: imi poate face vreun rau din punct de vedere legal avand in vedere ca el este minor? mentionez ca am intretinut relatii sexuale dar fara niciun fel de constrangere sau ceva de genul...ne iubim foarte mult si nu vrem sa ne despartim.in asteptarea unui raspuns urgent.

Răspuns Câştigător
| Jambooja a răspuns:

Buna!
Vreau sa stai linistita in ceea ce priveste amenintarea cu politia.
Conform legii capacitatea de a hotara singur cand sa iti incepi viata sexuala o dobandesti la varsta de 15 ani. Deci stai linistita ca nu iti poate face nici un rau. Iubiti-va mult si nu luati in seama ce zic altii. Varsta nu conteaza.
Daca vrei sa te convingi mai mult ca ceea ce iti spun este adevarat, contacteaza-ma prin mesaj privat si iti explic in amanunt.

51 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

@alexeanca, eu nu ma certam cu nimeni, ca tu vezi aceata discutie ca pe o cearta, e treaba ta, probabil ai probleme de perceptie.
In fine, nu-mi mai consum energia sa-ti mai explic ceva, oricum nu vei intelege nimic, iar neuronii tai se chinuie in zadar sa faca o amarata de sinapsa. O sa mai cresti, poate atunci vei observa ca, de fapt, copilul esti chiar tu, iar lumea nu e chiar roz si plina de moralitate, precum sustii. Poate la un moment dat vei vedea ca tu percepi moralitatea in mod gresit.

| Sconcsiş a răspuns:

@Struţ
Da, de lege mă refeream. Credeam că este dacă faci sex cu cineva sub 18 ani. Oricum, ai dreptate. Hai să terminăm asta, raportează-mi răspunsurile te rog. O să le raportez şi eu să le şteargă. Scuze, habar n-aveam...

| Jambooja a răspuns:

Bybanu Junior, daca nu cunosti legea nu mai vorbi in plus doar pentru a te afla in treaba.
Citeste articolul 220, 202, 199, 198 din Cod. Penal si o sa te convingi. Ce nu intelegi imi spui ca iti explic.

| Bybanu a răspuns:

Da.hmmm.normal ca iti poate face "rau din punct de vere legal", pentru ca el este minor, nu conteaza ca el ii convine. tu esti vinovata si va trebui sa suporti consecintele...adica vei fi arestata

vezi daca te regasesti in vreo situatie
http://www.scj.ro/SP%20rezumate%202004/SP%20r%204981%202004.htm

| ProjectJackpot a răspuns:

Oameni buni, lasatii in pace pe @alexeanca si pe @antiteme. Ei sunt una si aceeasi persoana. Un pustiulica de 15 ani fustrat si-a facut mai multe conturi. Asta nu e nimic rau, dar isi foloseste toate conturile pentru a-si exprima fustrarile si ca sa se voteze singur (deoarece nimeni nu-l sustine ). S-a luat si de mine in trecut, am incercat sa-i demonstrez prostia, dar nu te poti intelege cu animalele! Daca va uitati la raspunsurile lui, toate-s jignitoare.

O seara placuta! Mai putin tie gayule( @antiteme.@alexeanca )!

| Struţ_7924 a răspuns:

@sconcs - considerata de cine? Din punct de vedere legal nu e nicio problema si asta era singurul scop al intrebarii, de fapt, ia uite aici: "imi poate face vreun rau din punct de vedere legal?" @ioandelasal a raspuns pertinent si folositor, ca de obicei. Au raspuns si alti useri la fel de ok. Deci?
Mi s-a luat de raspunsurile total pe langa de la intrebarea asta si sunt sigura ca si lui @darkangel. Ia sa vedem: PEDOFILÍE, pedofilii, s. f. (Med.) Atracție sexuală față de copii. Copii, zici? Si el are 16 ani, zici? Huh thinking

| JhoNutz a răspuns:

Eu zic ca in scurt timp o sa auzi elicoptere, care sunt pentru tine bineinteles si apoi agenti secreti o sa-tii intre pe geam. Apoi e simplu: te vor lega de scaun iti vor baga lanternele in ochi si in cele din urma va trebuie sa recunosti tot. Dupa aceea identitatea ta o sa fie stearsa si nimeni nu va mai auzi de tine, toate pentru ca iubesti pe cineva mai mic, care se intampla sa fie minor. DECI n-o sa patesti absolut nimic. O zi buna si dragoste sincera.

| DaDuSH a răspuns:

Pai nu poti sa te casatoresti cu el rolling on the floor asteapta sa fac 18 si e tot al tau
dar e cam mare diferenta de varsta, dar cand trece si el de 20 nu se mai vede diferenta

| SEAL a răspuns:

Practic nu are ce sa ti se intample pentru ca nu are cum sa dovedeasca ca ai facut sex cu el

| CutuMic a răspuns:

Poti intra la coruptie de minori...nu conteaza ca a fost cu sau fara acordul lui relatiile sexuale, mai bine v-ati desparti, se intra la puscarie pentru corupere...

| many_9557 a răspuns:

Iubiti-va in continuare si arata-i parintilor lui ca te meritaa, stii in iubire nu exista varsta eu iti zic sa nu va destramati si sa continuati povestea voastra. Legal nu are ce pentru. ca exista martori ca stie ca va iubiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@kongeriket "stai jos 4"? Asa iti impui tu punctul de vedere? Ma rog... Discutia stiu ca va priveste strict pe voi insa...esti cam imatur no offence! Nu suntem la scoala si tu in niciun caz nu esti profesor! Si atata timp cat nicio conditie de mai sus enumerata nu este indeplinita n-ai niciun drept sa "notezi". Nu stiu de ce superioritate dai dovada aici, parca nu mai sunt oameni de 20 ani pe aici! Tu esti invincibilul si inegalabilul nu?
Eu nu apar pe nimeni si in niciun caz nu am intervenit pentru cineva, dupa cum sigur ma vor acuza altii!
E democratie si ne exprimam opiniile!
Lasa intimidatul si gaseste alta metoda de a inchide gura unui om, nu facand pe "regele lumii" aici!
P. S. : mai retrageti sleahta asmutita pe aici! Tu nu poti sa te aperi in fata unui singur utilizator de unul singur? Mare rusine din partea unei fiinte ce reprezinta sexul masculin!
Vai, vai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Flav esti obsedat de pokemon? Te mai uiti la desene animate la varsta ta? Nu de alta dar si pe mine, intr-un alt raspuns "inteligent" de al tau m-ai facut la fel!
Tu ai auzit de alte mijloace de caracterizare a unui om? Sau traim intr-o lume a desenelor animate?
Sfatul meu prietenesc (desi neimportant): renunta la desene si mai ales la pokemon, pana nu se agraveaza lucrurile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Flav "in apararea prietenei". Ahem... poza ta de la avatar vrea sa insemne ca esti mare macho, sau ce?
Ma rog... n-am intervenit in apararea nimanui, dar nu ma targuiesc aici la opinii cu anumite "zgatii" daca vrei sa ma intelegi!
No offence, eu stau si si citesc aici si vad ce se intampla n-am nevoie sa-mi semnaleze cineva spre deosebire de altii!
Apropo macar de-as avea o prietena (ceea ce n-ar trebui sa se manance pe tine) n-as da dovada de obsesie pentru acea persoana dupa cum faci tu cu @kongeriket!hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate stefanel.eu am 31 si m-am in love de o fata de 16.la inceput m-a mintit ca are 18.acum e prea tarziu sunt indragostit.am citit codul penal si e perfect legal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca va iubiti poate ca da n-are nimic eu stau cu neam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi fato eu ce sa zic o sa te pape carcera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aparut un film referitor la asta http://www.youtube.com/......ttp?/watch :))

| darkangel1610 explică:

Alexeanca e problema ta daca nu iti plac baietii de varsta ta, probabil esti obisnuita cu cei sariti de 25-30 de ani care nu stiu cum sa faca sa mai agate pustoaice pentru as-i satisface nevoile fizice.Imi pare rau sa iti spun, dar cam asta cauta barbatii maturi despre care vb tu. Uneori ai mai multe de invatat de la un baiat de 16 ani decat de la un "batran." eu doar am pus o intrebare, am cerut un sfat din punct de vedere legal nu moral sau mai stiu eu ce.Traim intr-o tara libera in care poti sa iubesti cum vrei, la ce varsta vrei si pe cine vrei.Asa ca... daca o sa am nevoie de un sfat moral o sa stiu la cine sa apelez...

| Mr11fodor a răspuns:

Buna... Are cum sa te afecte el find minor "pedifilie" si poti face si puscarie... si ar fi pacat