| AndreeaDeea1321 a întrebat:

am 16 ani si iubitul meu are 20, suntem de ceva timp impreuna, dar lui ii e frica sa intretinem relatii sexuale avand in vedere diferenta de varsta... Din cate stiu ar fi legal acest lucru cu un minor peste 16 ani sub anumite conditii, ma poate lamuri cineva? Multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 16 ani si consimti la relatii sexuale atunci este perfect legal si iubitul nu poate fi pedepsit deoarece fapta nu ar constitui infractiune, avand in vedere ca prin Codul penal se pedepsesc actele sexuale cu un minor doar daca acesta are sub 16 ani.

| mihai69 a răspuns:

Nu e absolut nicio problemă dacă sexul e liber consimțit. Vârsta de consimțământ legal la noi este de 15 ani.
S-ar putea spune că ați irosit deja un an și câteva luni...winking

| danaieladaniela a răspuns:

Nu cred ca ar avea de ce sa ii fie frica. Daca tu esti de acord si vrei sa intreti relati sexuale cu el.

| Andrei6710 a răspuns:

Ii faci doasar penal