| andreidedrac a întrebat:

Recent un prieten a intretinut relatii sexuale cu o tipa de varsta asemanatoare cu a lui, ambii avand consimtamant, varsta fiind de 14 in cazul fetei si 15 in cazul baiatului.Totusi recent mama tipei a aflat de cele petrecute, bineinteles deloc fericita incearca acum sa caute raspunsuri de la acest prieten. Saptamana ce are sa urmeze, din cate am inteles, mama tipei are sa vina la scoala noastra sa discute cu el despre ce s-a intamplat. Din punct de vedere legal exista consecinte daca ambii protagonisiti si-au dat consintamantul cu toate ca mama tipei nu este de acord? Va fi santajat acest prieten, daca da, cu ce?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La copii mici, consimtamantul nu este valabil.
Consimtamantul apare dupa 16 ani, nu la 14-15 ani, cand sunt inca considerati copii, fara putere de decizie.
Daca parintii fetei depun plangere la Politie ca fata a fost violata, sau inselata cu scopul de a ceda fizic, baiatul poate face puscarie juvenila.

11 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ți se pare normal ca o fată de 14 ani să întrețină relații sexuale?
Acel "prieten" să își asume consecințele faptelor sale acum.

| Holiday a răspuns:

"Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

Drept urmare, in mod normal nu exista consecinte de natura legala.

| SG1995 a răspuns:

Decât dacă aia te acuză de viol.

| Holiday a răspuns (pentru SG1995):

Tot nu e ilegal. Una e sa te acuze cineva de ceva si alta sa demonstreze asta. Stai linistit ca nu-s atat de fraieri judecatorii, asta daca s-ar ajunge acolo, sa creada orice.

| Plato a răspuns:

Doar de la 15 ani ai voie sa fii de acord. Au facut ceva ilegal si imoral si sper sa primeasca pedepsele cuvenite.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Au facut ceva ilegal si imoral si sper sa primeasca pedepsele cuvenite."

Culmea ca nu e ilegal.

| Plato a răspuns:

Nu vorbi daca habar nu ai. Pe ce te bazezi? Citeste putin Codul Penal, sa vezi.

| Ineys a răspuns:

De ce nu recunosti ca "acest prieten" esti tu?rolling on the floor

ART. 114 c.p.
Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.

ART. 115
Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
(2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74.

Nu te baga la inchisoare deoarece inca esti minor.

| Holiday a răspuns (pentru Ineys):

Degeaba i-ai scris toate alea, nu exista motive legal intemeiate pentru asta.

| Toteu78 a răspuns:

Voi ăștia care tot faceți copy paste din lege, mă intreb oare pe ce lume trăiți băi fraților?!? Bă, treziți-vă suntem în România! Uite ce spun Cifrele: la finalul lui 2017, pentru infracțiuni sexuale existau 142 de condamnați cu închisoare, față de 507 condamnați fără executare. Ceea ce înseamnă că la un condamnat cu încarcerare, alți trei scapă fără nici o zi de temniță. 440 de pedofili liberi, cel mai mare număr, figurează la capitolul „act sexual cu minori", articolul 220 al Codului Penal.
Citeşte întreaga ştire: Cum batjocorește justiția fetele de 10 ani violate. Procuror și judecător: "Victima s-a îmbrăcat sumar și a consimțit actele sexuale"!
Aveți aici linkul dacă vreți să vă documentați puțin : https://www.libertatea.ro/......te-2516773

Hotărârea CEDO din 15 martie 2016, cererea 61495/11, în care a judecat acțiunea victimei M.G.C. împotriva României, dezvăluie cum justiția de la noi transformă cazurile de viol în „act sexual cu minor", o altă explicație pentru numărul mare de pedofili în libertate. Răscolitoare în acest caz sunt două lucruri: Acțiunea fetei minore violate a obligat statul să recunoască alte dosare în care procedează la fel. În dosare se regăsesc multe dintre prejudecățile societății românești, care devine tacit complicele pedofililor atunci când discriminează femeile: le condamnă pentru felul în care se îmbracă acestea, consideră că minorele „sar pe bărbați" și le acuză că nu și-au înfrânt rușinea și nu au povestit imediat violul! Ajunge să fie judecat nu violul, ci felul în care se îmbrăca victima!
Citeşte întreaga ştire: Cum batjocorește justiția fetele de 10 ani violate. Procuror și judecător: "Victima s-a îmbrăcat sumar și a consimțit actele sexuale"!
Bine ați venit in România!

| Toteu78 a răspuns:

Deci ca să fiu mai clar: nici dacă violezi o fată de 8, 10 ani nu faci pușcărie! E de ajuns să spui că aia s-a îmbrăcat sumar și m-a provocat sărind pe mine! Și uite așa te ștergi la cur cu legea!