| CarataX a întrebat:

am si eu o intrebare daca se poate,
Deci eu am 19 ani, prietena mea are 16 ani jumate, suntem impreuna de 1 am si 3 luni... acum 8 zile am intretinut relatii sexuale,nu a fost nimic obligat,nu am platit,nu am oferit nimic.
Ne iubim foarte mult, ne intelegem de minune.
Deci am inteles ca daca fata are 16 ani impliniti si a vrut si ea treaba asta atunci nu pot patii nimic punct de vedere legal.
Va rog din suflet sa imi spuneti cum stau treburile din punct de vedere legal, acum in 2018 cum sunt legile? Din cate m-am informat nu pot patii nimic din punct de vedere legal, dat fiind faptul ca nu a fost obligata si si-a dat consimtamantul.
Va rog din suflet sa ma ajutati! Cu stima!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca relatiile au fost de comun acord atunci atunci nu patesti nimic din punct de vedere legal.
Se pedepseste penal doar actul sexual cu un minor sub 15 ani sau cel determinat de presiuni, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

| CarataX explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc foarte frumos!
Ma bucur foarte mult ca mai sunt cateva persoane cu care se poate discuta normal....multumesc foarte mult!

| BryBard a răspuns (pentru CarataX):

Nu ai pentru ce, ajuta si tu pe alti la randul tau.O zi buna.

| CarataX explică (pentru BryBard):

Multumesc! Asa o sa procedez! O zii mai buna!

7 răspunsuri:
| BryBard a răspuns:

Atata timp cat ati fost amandoi de acord.Si ai dovezi concrete(mesaje, poze) nu ai de ce sa iti faci griji +ca nu trebuie sa afle nimeni despre ce ati facut voi.Asta daca nu e unul dintre voi gura sparta si se lauda sau mai stiu eu ce... Sper sa o si tii de nevasta.O zi buna.

| CarataX explică (pentru BryBard):

Eu apartin dintr-o familie civilizata, nu sunt ceva harababura sau de genul, eu chiar iubesc fata, lucrez, o ajut si o sustin cu tot ce pot...
Si sa zic ca daca fata ar ramane gravida? Asta ar schimba situatia?
Dupa informatiile pe care le-am pe ici-colo... am inteles ca daca a fost accord comun contactul sexual, si cica ceva de genul daca diferenta de varsta nu e mai mare de 3 ani cica, nu pot patii absolut nimic, suntem foarte speriati.

| BryBard a răspuns (pentru CarataX):

Man nu trebuie sa stie nimeni de ceea ce ati facut voi,daca e sa fie sa ramana insarcinata, mergeti inainte, nu face-ti avort sau eu mai stiu ce, ca greu se fac copii in ziua de azi. Uite ca sa te mai imbarbatesc, am sa iti dau un exemplu real.Am in clasa o fata de 16-17 ani care i-a placut viata si a ramas insarcinata cu unul cam de varsta ta si nu a facut avort nu nimic, a nasput s-a casatorit cu el si traiesc fericiti, si se descurca chiar bine e top 1 in clasa.Si are grija si de ala mic.Asa ca stai linistit ca nu se intampla nica daca e sa fie, mergi inainte.

Răspuns utilizator avertizat