| Robeeert1 a întrebat:

Am pensie de urmaș și știu că o pot primi până la 26 de ani dacă urmez în continuare studiile. Am terminat liceul și vreau să fac postliceală (asistență medicală). Se încadrează la studii superioare sau pot primi pensia doar dacă fac o facultate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nu prevede ca trebuie sa urmezi studii superioare, poti beneficia de pensie de urmas si daca urmezi alte studii, in cazul tau scoala postliceala.
Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, citez:
"ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii.
ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui să se considere, căci este o continuare a studiilor, nu câștigi, nu ai încă un venit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa urmați o facultate.
Absolvirea unei scoli profesionali NU poate fi echivalenta cu absolvirea unei facultati.
Invatamantul postliceal este cuprins in invatamantul tertiar nonuniversitar.

https://www.avocatnet.ro/......ceala.html