| StefanEDK a întrebat:

Sa va zic povestea mea. Eu pana in clasa a 12-a am primit pensie de urmas. Daca acum cand am terminat sunt angajat si fac si postliceala mai primesc in continuare pensia?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti cumula pensia cu salariul, asa ca o sa primesti pensia de urmas si fiind angajat, conform L.263/2010, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."

| regis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai tocmai ne-a spus ca face postliceala, deci se incadreaza la litera b.

| Ioandelasal a răspuns (pentru regis):

Nu stiu cum face postliceala si este incadrat in munca, n-am auzit de postliceala la frecventa redusa sau seral.

| regis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu exista restrictii in acest sens si de obicei cursurile la postliceala sunt puse dupa amiaza, tocmai pentru ca majoritatea elevilor lucreaza.

| Ioandelasal a răspuns (pentru regis):

Pensia de urmas nu se cumuleaza cu salariul.

| regis a răspuns (pentru Ioandelasal):

Esti sigur? Eu nu stiu, dar unii zic ca se poate:
http://desprepensie.blogspot.ro/......ie-cu.html

| Ioandelasal a răspuns (pentru regis):

Ai perfecta dreptate si am gresit, stiam numai de primele 3 categorii de la art.118.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Imi cer scuze ca am gresit partial raspunsul, in cazul tau poti cumula pensia de urmas cu salariul, conform L.263/2010, citez:
"ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
  d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."
Asa fiind vei primi in continuare pensia de urmas, daca prezinti o adeverinta de la scoala postliceala.