| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Care stiti va rog sa ma ajutati! dau funda! Am o sora de 13 ani si as vrea sa stiu daca poate sa vina in Italia fara parinti? Si daca da, ce acte ii trebuie? va multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa mearga. Are nevoie ca parintii sa dea o declaratie notariala autentificata, prin care isi dau acordul ca sora sa plece in strainatate si indica un insotitor major, care poate sa fie si conducatorul auto(daca merge cu o masina) ori un insotitor de bord de la tren ori avion, dupa caz. Numai bine!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Procura la notar cu acceptul ambilor parinti catre un insotitor.Deci nu poate iesi din tara fara un insotitor. Poate fi oricine dar sa fie major.

| Lem0n112 a răspuns:

Tu cati ani ai? Daca ai 18+
Poate veni cu tine cu o procura dela parintiwinking.

| yonutz_6636 a răspuns:

Pai normal nu ar putea sa vina deoarece nu este majora.dar daca tu obtii permisiunea parintylor sa mearga cu tine atunci nu e nici o problema