| Liviucu a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru un cunoscator in ale Copyright-ului. Sunt foarte interesat sa-mi deschid un site cu filme online. Momentan am un site deschis, am pus numele multor filme cat si trailerele lor insa observ pe internet extrem de multe site-uri care ofera vizualizare online de filme chiar HD. Vreau sa stiu daca este legal ce fac ei si daca e legal ce am eu de gand... si anume: sa nu detin nici un material video pe server pentru a nu fi invinuit in caz ca o sa am probleme urate ci sa iau doar codul embeded de pe alte site-uri si sa-mi ruleze mie filmul pe site dar practic de pe alt server. Practic ma gandesc ca e ilegal cand pui filmele pe propiul server si cand ceri pentru vizionarea lor bani pentru ca nu e propietatea ta intelectuala si mai grav ar fi daca as pune spre libera circulatie filmele la download, dar daca doar as avea un rahat de Wordpress si niste titluri de filme si un player cu film ce pot dovedi apoi ca nu il detin eu, ar fi ok?
Multumesc pentru sfaturi guys...

Răspuns Câştigător
| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Lucrurile stau simple, poti face cu embeb pe riscul tau si da nu se intampla nimic, dar totodat mai trebuie sa faci ceva - mai exact sa lasi o adresa de email sau sa ai pagina de contact astfel trebuie sa scrii ceva de genul in engleza si in romana - materialele din acest site nu imi apartin, daca se cere stergerea de catre proprietarii de drept eu o voi face.

| Liviucu explică (pentru MeConstantine):

Multumesc pentru raspuns.

2 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Daca ceri bani pentru vizualizare poti ajunge la Jilava laughing