| Ejejkekendkd a întrebat:

Am un canal de yt și fac video-uri informative, dacă ma informez de pe site-uri de pe google pot sa fac închisoare?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania nu faci inchisoare, cel mult poti fi dat in judecata de proprietarii continutului pe care l-ai luat fara permisiune si fara indicarea sursei si sa fii obligat la plata unei sume de bani.

| Ejejkekendkd explică (pentru Ioandelasal):

Dacă pun link cu sursa?

| Alinailies a răspuns (pentru Ejejkekendkd):

Poti pune link cu sursa dar eu stiam ca trebuie sa-i ceri acordul "sursei", sa trimiti un mail in care sa spui ca ai vrea sa folosesti continutul lor si sa ii intrebi daca sunt de acord sau nu.
Zic mail pentru ca o poti avea ca dovada.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ejejkekendkd):

De obicei este in regula, cu exceptia cazului ca preluarea este interzisa expres.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Huh?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Sunt informații cu copyright. Acestea le accesezi contra cost. Restul poți să te informezi.

| doctorandus a răspuns:

Spielul e sa nu copiezi, ci sa relatezi in cuvintele tale, mentionand sursele.

| anonimg a răspuns:

Pentru cei care sunt la inceput pe Youtube, este un pic mai complicat. Cine posteaza pe Youtube are optiunea sa posteze gratis sau sa primeasca bani de la Youtube pentru continut.

Oricum ar fi, imaginile si sunetele dintr-un videoclip incarcat pe Youtube sunt verificate de Youtube pentru ca ele sa nu contina drepturi de autor. Daca un videoclip contine drepturi de autor ("copywright" in engleza) (muzica sau imaginea din el), Youtube iti va spune acest lucru si acel videoclip nu il vei putea incarca sa il vada toata lumea.

Nu o sa te dea in judecata nimeni, decat atunci daca insisti asupra videoclipului ca sa-l incarci, si spui ca muzica sau imaginile din videoclip iti apartin tie, cand de fapt nu este asa.
Chiar daca nu ceri bani pe acel videoclip, Youtube nu iti va da dreptul sa il incarci daca muzica sau imaginile din el apartin altcuiva.
Sunt multi care fac video-uri informative. Nu patesti nimic; important este sa pui o melodie mai putin cunoscuta.

| siriusblack98 a răspuns:

Eu zic să începi să te informezi din codul penal și abia apoi să revii la YouTube.

| Apokales a răspuns:

Pentru intrebarea asta eu iti dau pe viata, cel putin.

| AdiAditzu1998 a răspuns:

Nu