| Aze a întrebat:

Am voie să merg cu scuterul de maxim 50cm3 prin sat dacă nu am permis, doar ore de legislație rutieră?
Știu că nu are voie să depășească 45km/h.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie sa circuli cu acesta pe drumurile publice.
Conform Anexei nr.1 la OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
a)categoria AM: mopede a căror viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h;"

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Degeaba ai orele de legislatie, daca nu stii in ce categorie intra scuterul tau laughing
La 50cmc si 45km/h ai nevoie de permis subcategoria AM sau un permis superior acestuia (A1, A2, A, B1, B), care sa includa AM. Deci nu poti iesi cu scuterul pe strada.

| Aze explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mai am puțin și termin orele pentru A1 și chiar voiam să știu dacă am voie să ies cu el?

| suntserios a răspuns (pentru Aze):

Și la orele alea de A1 nu ai învățat că nu au voie sa conduci fara permis?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Aze):

Nu ai voie. După ce iei A1, și voie și cu scuterul, și cu motocicletă până în 125cmc.