| anonim_4396 a întrebat:

Are ce face poliția fară dovezi solide și fără martori? Daca nu sunt dovezi solide se închide cazul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu politia ia o hotarare in caz de infractiune, hotararea o ia procurorul si apoi, daca acesta decide trimiterea in judecata, hotararea o ia instanta de judecata.
Daca nu exista nici o dovada convingatoare atunci procurorul va dispune clasarea dosarului sau chiar neinceperea urmaririi penale sau renuntarea la urmarirea penala, dupa caz.

| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca ei sunt prosti sa o faca fara dovezi solide?
Nu spui situatia respectiva.

| trophin a răspuns:

Te dai de "gol" de unul singur.

| OneReason a răspuns:

Polițiștii poate decide să închidă cazul din lipsă de probe Cu toate acestea, este important să reții că închiderea cazului nu înseamnă întotdeauna că presupusa infracțiune nu a avut loc sau că nu există un posibil suspect. Este posibil ca investigația să continue în viitor dacă apar noi informații sau probe care ar putea schimba cursul anchetei.
Este important să colaborezi cu autoritățile în timpul unei anchete și să oferi orice informații sau dovezi pe care le deții care ar putea ajuta la soluționarea cazului. În plus, dacă ești suspect într-o investigație, este recomandat să consulți un avocat pentru a-ți cunoaște drepturile și pentru a primi sfaturi legale adecvate.

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Din păcate fără dovezi solide si fara martori cazul are șanse mari să se claseze. Probabil se poate redeschide în cazul în care apar dovezi clare si martori.