| mgtow a întrebat:

Are ceva daca port un pistol electric la mine? Se considera infractiune daca il folosesc in timp ce ma ataca un ciudat? Doar e autoaparare si nu ucide il lasa amortit.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie autorizație, dar îl poți avea asupra ta cu câteva condiții
Altfel spus, atât spray-ul paralizant, cât şi bastonul telescopic, dar şi dispozitivul cu electroşocuri sau alte dispozitive asemănătoare nu trebuie să le aveţi în poşetă sau în buzunar dacă vă aflaţi într-un mijloc de transport în comun, ori la teatru, restaurant, club, târg, spectacol sau orice altă adunare publică. În schimb, este perfect legal să le aveţi în poşetă ori în buzunar atunci când vă îndreptaţi de la muncă spre casă şi invers.

https://www.romaniatv.net/......65815.html

7 răspunsuri:
| Polinco a răspuns:

Cred că îți trebuie ceva autorizație. Du-te până la o secție de poliție și întreabă acolo!

| mgtow explică (pentru Polinco):

La magazinul de arme, dar aia sant off acum pana isi revine treaba. Ideal e un pistol cu bile de cauciuc dar ala pe curent e mai sfant sa zicem.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă porți la tine o armă se consideră infracțiune.
Ce numești pistol electric. un teaser?

| mgtow explică (pentru sadrian46):

Da ala care arunca 2 fire in atacator si il lasa la pamant prin electrosoc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Arw.ro si-a redeschis magazinele fizice.

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

Inseamna ca regula se aplica si la un pistol cu bile de cauciuc pentru ca nici ala nu e letal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. și mi se pare că și spray cu piper.