| matrix100 a întrebat:

1) Daca port la mine o bricheta pistol, bricheta este replica fidela scara 1:1 cu pistolul beretta de 9 mm incalc vreo lege din Romania? 2) Dar daca amenint pe cineva pe strada cu aceasta bricheta pistol fac vreo infractiune? Multumesc pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca numai o porti nu incalci nici o lege.
2. Daca ameninti cu ea poate fi infractiunea de amenintare si poti fi pedepsit penal.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

6 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Daca te vede un politist si faci vreun gest mai ciudat, risti sa iti iei un glonte in cap. Plus ca amenintarea e considerata agresiune si iti iei dosar penal. Stai calm.

| pufulescu a răspuns:

1) Nu incalci nici o lege fiindca bricheta nu este arma indiferent ce forma are.
2) Nu este infractiune si nu faci puscarie dar amenda primesti 100 %, atat asteapta gaborii, o reclamatie, ca sa mareasca incasarile pe luna in curs.

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu):

Ba chiar e infractiune amenintarea si se face dosar penal. Nu se da amenda ca sa creasca incasarile in curs.

| pufulescu a răspuns (pentru suntserios):

Sunt de acord ca i se va face dosar penal, dar nu ajunge la puscarie pentru atata lucru nici macar in dragul nostru Absurdistan. Chiar am precizat ca SIGUR va primi o amenda, alte consecinte nu tin de aprecierea noastra. Daca e sa o luam asa, bineinteles ca ajunge la puscarie daca ameninta pe cineva cu jucaria aceea in scop de jaf, dar eu n-am mers cu presupunerile pana acolo.

| matrix100 explică (pentru suntserios):

Ioandelasal a citat din codul penal art 206: "Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare... " Daca ne luam dupa codul penal eu daca doar il amenint si nu savarsesc nici o infractiune sau fapte pagubitoare persoanei respective in teorie ar trebui sa nu ma incadrez la infractiune conform acestui articol

| wanted1 a răspuns:

Pai nu ai voie sa o scoti in public sau sa ameninti deoarece seamana leit cu o arma adevarata. Poti primi amenzi usturatoare...sau alte chestii