| dvaid765 a întrebat:

As avea o întrebare, daca am 16 ani am voie sa circul cu bicicleta mecanică pe drum judetean, pe partea carosabilă?
Intrebarea este pentru drumul Arad-Curtici

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai voie pe aproape toate drumurile cu exceptia autostrazilor si drumurilor expres, conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART. 74
(1) Pe autostrăzi sau pe drumurile expres este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementărilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animală, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor, trotinetelor electrice şi mopedelor, a tractoarelor agricole sau forestiere şi a maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."

| sierra1 a răspuns:

Cei care vor sa mearga cu bicicleta pe drumurile publice trebuie sa aiba cel putin 14 ani si sa aiba actul de identitate la ei... totuși atenție la mașini - sunt mulți nebuni in libertate!

| dvaid765 explică (pentru sierra1):

Am voie pe drumul Arad Timișoara E671?

| sierra1 a răspuns (pentru dvaid765):

Drum bun DAR trebuie să fii "dus" cu totul ca să pedalezi pe drumul ăla circulat de nebuni, in draci

| UserRo10 a răspuns:

Ai voie atata timp cat nu vezi semn de circulatie care iti interzice asta (putin probabil) si pe drumuri expres si autostrazi

| dvaid765 explică (pentru UserRo10):

Am voie pe drumul Arad Timișoara E671?