| Mada_5282 a întrebat:

As dori sa aflu care este legea din Codul Penal cu privire la furt? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul penal in vigoare la aceasta data are 4 articole in care sunt prevazute si pedepsite infractiuni de furt: art. 208(furtul simplu), 209(furtul calificat), 210(furtul intre rude apropiate) si 211(talharia, respectiv furtul savarsit prin violente ori amenintari). Le poti vedea pe toate aici: http://www.anp-just.ro/interna/Codul%20Penal.pdf. DanMp3 a prezentat infractiunea de furt astfel cum este prevazuta in noul Cod penal, adoptat in anul 2009, care inca nu a intrat in vigoare. Numai bine!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ceva mai explicit: http://www.preferatele.com/docs/drept/1/furtul18.php
Pa, pa.

| DanMp3 a răspuns:

Art. 227 Furtul
(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detentia altuia, fara consimtamantul acestuia, in scopul de a si-l insusi pe nedrept, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(2) Fapta constituie furt si daca bunul apartine in intregime sau in parte faptuitorului, dar in momentul savarsirii acel bun se gasea in posesia sau detentia legitima a altei persoane.
(3) Se considera bunuri mobile si inscrisurile, energia electrica, precum si orice alt fel de energie care are valoare economica.
(4) Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.

| Tomy_7490 a răspuns:

Este art. 208, 209 cod penal.