| LanguageMaster a întrebat:

Dacă codul penal prevede legea penală mai favorabilă, atunci ce efect are creșterea pedepselor prevăzute de Codul Penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cresterea pedepselor nu are nici un efect asupra faptelor comise anterior intrarii in vigoare a legii prin care au fost crescute.
Legea se aplica doar faptelor comise dupa intrarea in vigoare, respectiv nu retroactiveaza.
Doar legea penala si contraventionala mai favorabila retroactiveaza.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se aplica pentru toate infractiunile comise dupa intrarea in vigoare a legii "mai putin favorabile"

ca sa fie aplicabila, legea mai favorabila trebuie sa fi fost in vigoare macar o secunda intre comiterea infractiunii si sfarsitul consecintelor care deriva din infractiunea comisa