| NascutSaFiuTrist a întrebat:

As vrea sa imi iau un pistol cu aer pe bile, stie cineva daca imi trebuie permis de port arma la el? Asta e modelul http://www.magazin-airsoft.ro/cumpara/sig-sauer-p-226-me tal-slide-1454624

Răspuns Câştigător
| marsat a răspuns:

Pistoalele airsoft nu necesita permis intrucat sunt folosite doar pentru antrenament/distractie si doar in spatiile special amenajate.Nu sunt pistoale pentru autoaparare.Este interzis portul si detinerea pentru scopuri de autoaparare.Pentru adevaratele pistoale pe aer comprimat cu bile nu ai nevoie de permis de port arma ci doar de autorizatie de la politie.Doar pentru cele cu glont ai nevoie de permis de port arma.Deci nu cred ca ai nevoie de acest pistol. Daca vrei sa te distrezi mergi in poligoane/spatii special amenajate si tragi cu ele ( cele airsoft).O seara buna

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie permis de portarma dar trebuie autorizatie. Numai bine!

| alecsalecs a răspuns:

Eu nu ti recomand sa ti cumperi un pistol fie el si cu bile! Nu ti este necesar vei avea doar necazuri dupa urma lui! Ti o spun din propria experienta bine eu nu l am cumparat ci pur si simplu l am primit cadou de la cineva in fine! Crede ma ca nici nu ti poti da seama cate probleme ai putea avea din cauza lui! Mai ales daca esti o fire mai impulsiva cum sunt eu! cind il aveam simteam nevoia sa i impusc pe oricine ma calca pe picior la propriu ti o spun! Iti da o stare de euforie maxima ai impresia ca esti cel mai puternic om ca nimeni nu ti poate face nimic ca detii puterea absoluta nimic mai fals! Crede ma mai gandeste te inainte sa ti l cumperi! Si am impresia ca da iti trebuie permis de port arma!

| Anca_4010 a răspuns (pentru alecsalecs):

Ai dreptate! te poate influenta negativ?

| Kl14i a răspuns:

Salut. Am dorit sa imi iau un pistol cu bila de cauciuc, dar pana la urma am renuntat pentru ca trebuia sa ii incarc mereu rezerva cu gaz care impinge bila pe teava. Din cate am inteles nici cele de airsoft nu sunt chiar eficiente mai ales cand agresorul are o geaca pe el sau alta haina mai groasa. M-am hotarat sa imi cumpar pana la urma un pistol cu gaz lacrimogen. L-am cumparat de pe http://www.pistolfarapermis.ro. E recomandat pentru autoaparare si in plus nu este nevoie de permis de port arma pentru el. Sprayul cu care trage e foarte iritant si orbeste temporar atacatorul. Legislatia in vigoare accepta achizitionarea si folosirea acestui tip de pistol fara ca detinatorul sa aiba permis de port arma, ceea ce e ok pentru ca ne scuteste de drumuri inutile la politie.

Alte răspunsuri