| Dragos636 a întrebat:

Astazi la liceu au venit 2 politisti sa ne explice niste chestii si ne-au spus ca dace un politist va vedea pe cineva ca pleaca de la orele de curs (chiuleste) ne va duce la sectie, ne va chema parintii si vor primii o amenda intre 500 si 1000 LEI. Exista o astfel de lege, adica au dreptul sa ne faca asta?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste legea 1 pe 2011 actualizata in 2014 si ai sa vezi ca au dreptate. Parintii pot fi amendati pentru chiulul copiilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, chiar exista o lege

Legea Educatiei

"ART. 360
(1) Urmãtoarele fapte constituie contravenþii ºi se sancþioneazã dupã cum urmeazã:
a) nerespectarea dispoziþiilor art. 86 alin. (3), din culpa pãrintelui sau a tutorelui legal instituit, cu
amendã cuprinsã între 100 lei ºi 1.000 lei ori cu muncã echivalentã în folosul comunitãþii, prestatã de pãrinte sau de tutorele legal;"

ART 86
(1) Unitãþile de învãþãmânt încheie cu pãrinþii, în momentul înscrierii antepreºcolarilor, respectiv a
preºcolarilor sau a elevilor, în Registrul unic matricol, un contract educaþional, în care sunt înscrise drepturile ºi obligaþiile reciproce ale pãrþilor. Contractul educaþional-tip este aprobat prin ordin al ministrului
educaþiei, cercetãrii, tineretului ºi sportului ºi este particularizat, la nivelul fiecãrei unitãþi de învãþãmânt,
prin decizia consiliului de administraþie.
(2) Nerespectarea prevederilor contractului educaþional-tip de cãtre unitatea de învãþãmânt este sancþionatã de inspectoratul ºcolar, în conformitate cu prevederile metodologiei aprobate prin ordin al
ministrului educaþiei, cercetãrii, tineretului ºi sportului.
(3) Pãrintele sau tutorele legal este obligat sã ia mãsuri pentru ºcolarizarea elevului, pe perioada
învãþãmântului obligatoriu.
(4) Pãrintele sau tutorele legal rãspunde pentru distrugerile materiale din patrimoniul ºcolii, cauzate
de elev."

| neutrino a răspuns:

Au vorbit prostii, toti tinerii mai chiulesc din cand in cand, pana si cei premianti.

| AFR81 a răspuns:

Au spus asa doar ca sa va sperie ( si observ ca le-a reusit). Stai linistit, nu-ti da nimeni amenda pentru cateva absente.

| pufulescu a răspuns:

Mint cu nerusinare, nu au voie sa faca asa ceva. Pot doar sa te legitimeze si sa iti ia datele, nu au dreptul sa iti dea amenda pentru chiul.

| PerfectAngel a răspuns:

Au făcut asta să vă sperie, gândindu-se că nu o să mai chiuliţi. Orice copii chiulesc, mai ales la liceu. Stai liniştit/ă, nu se plăteşte o absenţă aşa scump. Eventual o iei în catalog şi dacă strângi multe îţi scade media la purtare, dar nici gând de aşa ceva. Doar dacă eşti elev şi te prinde în timpul orelor de curs în diverse locale (biliard, casă de pariuri, etc) are voie să vă ridice.

| Dragos636 explică:

Pai eu am cam chiulit din cauza unui coleg si am doar 3 absente. Cred ca pana acum trebuia sa am vreo 19.

| AllBeOne a răspuns:

Pai vezi ca e adevarat...
Ai grija numai sa nu te prinda cand chiulesti ca e amenda de 500 Lei
Eu asa stiu