| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Vreau sa stiu si eu de cand mama naibii s-a schimbat societatea si legile in halu asta incat la orice prostie, orice chestie minora vii cu politia, filmezi si mergi si dai filmarea la politie ( cu toate ca nu-l cunosti pe ala care a incalcat legea ), la orice palma data gata vai doamne cade ala cu capu pe asfalt si moare?
Ba nene inainte isi dadeau aia cu scaune si sticle in cap si se bateau pe rupte, venea politia ii ducea la sectie sau le dadea bataie acolo si dupa ii lasa sa plece acasa pe aia care faceau prostii.

In seara asta stateam si eu cu niste colegi de munca si alti oameni ca baietii la scara unuia dintre noi si mai o samanta, mai o bere, mai un trabuc, o carte, muzica rasete si glume etc etc si la un moment dat vin 3 "colorati" ( va dati seama de ce etnie mult iubita vorbesc aici ) pusi pe scandal ( da porniti tare ) ca nu stiu care din noi ( unu mai tanar ) s-ar fi dat prea indecent la sora-sa si i-ar fi dat o palma peste fund.
Din prima i-am luat ca sa nu vorbeasca prea mult : Ce-ai ma fier vechi? La care se tureaza si mai tare baietii pana cand unu din noi care are 2 m si, lat in spate de zici ca-i culturist ii repede : "Pleaca ma drk de aici, bag p*** in sor-ta, mars de aici sa termina si noi jocu"... la care un colorat il injura de mama. Bai si se ridica omul meu si ii repede o palma alui de nu stiu cum naiba cade si da cu capul de pamant de ii cad 2 dinti. Clar sarim toti pe ei ( recunosc ca am fost printre primii la bataie ) si apucam sa le prindem cateva bucati bune pana apuca aia sa fuga.
Bun asa, vezi distractie de acu ce avem ( spunem noi ). Crezand ca or sa vina cu satra dupa ei ne punem toti si ne chemam prietenii ca sa nu ne luam bataie pe acolo.
Dar spre surprinderea noastra nu vin aia cu satra ci cu politia locala. Vin politistii si coboara din masina de zici ca erau nu stiu ce serifi de prin filmele alea americane de nu ne-am putut abtine si am zis tare sa ne auda : Din ce film prost au venit si astia? laughing ( clar sa ne auda )
Vin si baietii de mai devreme, ne indica pe 3 dintre noi ( ala de 2 pe 2, un coleg si eu adica oamenii care au sarit primii ). Prima masina de politie locala il ia pe ala mai bine facut si-l duce la sectie. Pe noi voiau sa ne ia cu catusele sa ne bage in masini dar cand au vrut sa-mi puna "bratarile" i-am dat peste mana politistului care le avea in mana ( un mos de zici ca iesea la pensie saptamana viitoare ) si i-am zis : Jos labele gardian public ce esti, n-ai dreptul si nici jurisdictia sa te atingi de un politist militar, daca vrei sa ne iei la plimbare mergem fara bratari.
In fine, mergem frumos la sectie, declaratie, amenda extrem de mica de ne putem bate zilnic si sa platim laughing ( dupa ce s-au pomenit niste nume si grade mai mari din armata ) si dupa ne-au dat drumul acasa.

Vreau sa stiu si eu de cand si cum s-a format si schimbat lumea asa de mult in sensul ca la o chestie de genu vii cu politia? Adica pe bune, daca ai ceva de impartit vino tata si fii barbat pana la capat, nu vii cu politia, filmezi si faci plangeri ( plangeri si dorsare care oricum se claseaza pentru noi laughing )

22 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca si ciorile au ajuns fatalai in halul asta, e clar ca se duce dracului rasa umana...

| Freya1 a răspuns:

Pe timpuri cum ai spus tu, se băteau cu scaune, cu sticle in cap etc.Si eu abia am iesit din anumite locuri fara sa fiu lovită.
În zona in care sunt eu asa se intampla săptămânal pe timpuri daca nu zilnic.Dar totul sa stopat in urma unui scandal monstru.

Cineva vandu-se altcuiva ceva, iar acel ceva tipului nu ia mai plăcut după ce l-a luat si ii cerea la ala bani înapoi.Omul,ne simtindu-se cu musca pe caciula pentru ca ii prezentase produsul tot si fusese de acord nu mai voia sa-i returneze bani (nici nu cred ca ii mai avea).Si asa a inceput o bătaie generală.Cei dinautru au început, plus ca de afara au mai venit și alții ce nu lasa pe nimeni sa iasa (era un bar).Asa ca, de la două palme si doi pumni, au ajuns la rangi si alte nebuni.Barmana primise o rangă in cap si intrase în comă, iar doi băieți tineri murise pe loc (ne mai luând în considerare faptul că erau încă altii zeci cu chestii rupte si fara sa fie de vina)

Acuma sa iti explic o altă chestie.Sa chemi politia într-un conflict nu e chiar rau, decat sa se ajunga la moarte mai bine rabzi o palmă si anunți autoritățile, pentru ca o încăierare general poate provoca moarte.
Bine, nu spun acum ca si cei de etnie romă si nu numai nu exagerează uneori si fac dinadins, ca multi au chestii asta in sânge.Stiu eu pe unul ce cand are nevoie de bani,intra într-un bar sau undeva,terorizează oameni ca sa il ia la bătaie, el nu da si dupa merge la poliție, depune plângere si cere despăgubiri.Dar nu in toate cazurile e asa, plus ca trebuie sa fi atent cand începi un conflict, sa iti controlezi nervi, loviturile si sa si căști ochii pe cine lovesti ca poti face pușcărie dintr-o tampenie.

| gabicoo a răspuns:

Îți răspund cu o replică din filmul "Senatorul melcilor" cu Dorel Vișan în rolul pricipal:
- Este minorități, domnu Senator! Și are drepturi!winking

Cât a fost amenda Herr sergent-major?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru gabicoo):

Bun, coloratii ca si coloratii dar de unde chestia asta sa vina cu politia, de unde chestia asta ca daca ii dai una cade jos si moare instant de zici ca e vreo molusca, nu barbat? In general intreb ca inainte se bateau baietii cu scaune si nu pateau mai nimic.
Ne-au bagat la deranjarea linistii publice ca sa scape de noi sa nu faca dosar la parchetu militar si altele ( ca sa nu munceasca ei ) laughing si ne-au "impuscat" cate 150 de lei de fiecare. La banii astia poa sa mai vina de vreo 2-3 ori ca abia am luat salariul rolling on the floor

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Si stai linistit, nu ma grada atat, doar caporal deocamdata. O sa ajung si sergent cat de curand ( la cate fac acu ca si caporal stai sa vezi cand o-i fi cadru militar laughing )

| Aasdfghj a răspuns:

Auzi, dar daca ai avea o fata si ti-ar spune ca a palmuit-o unu pe strada, si ti l-ar si identifica, te-ai duce frumos la el sa ii spui sa stea cuminte sau ai continua sa stai linistit si sa ii spui "stai calma ca nu ti-a facut nimic. E doar o palma"? Gandeste putin inainte sa faci niste afirmatii. Esti intr-o sociatate, nu in jungla! Doar animalele se bat in loc sa apeleze la autoritati. De asta si exista, pentru cei ca tine care nu vor sa respecte persoanele si legile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu scrii aici ce visezi noaptea?
Ai descris un ultraj de parcă ar fi nimic
Ba păduche ești tu militar când o sa fiu eu peste

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Poftim aici "dragule" o poza de cand eram mai tanar ( acu vreo 3 ani ) ca sa iti mai mananci morcovul din nume : ">https://ibb.co/0G9HdQXwinking

"Ai descris un ultraj de parcă ar fi nimic" ce mare lucru, o mica bataie in cartier care s-a lasat cu o amenda. Ce-i asa mare lucru si de ce exagerezi asa?

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

That page doesn't exist
The requested page was not found.

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pot sa iau și eu o poza cu un băiat de pe Facebook in militar și să blurez fațarolling on the floorrolling on the floor

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Fa bors atunci, eu nu stau la ora asta sa-mi mai editez pozele vechi pentru unu ca tine. Crezi bine, nu crezi iarasi bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ești ăla de întreba in fiecare zi ce job e mai periculos?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu de cine zici, eu unul nu-mi sterg intrebarile ca altii de aici de pe site. N-am ce sa ascund si nici nu ma feresc sa zic lucrurilor pe nume si direct in fata oricat ar deranja ele ( adevarul n-ar trebui sa supere )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum au procedat ei a fost mult mai corect.

,, daca ai ceva de impartit vino tata si fii barbat"

Asta inseamna sa fii barbat?
Sa accepti sa fii palmuit?
Daca unul din voi scotea un cutit si il injunghia?
Tu chiar ai asa incredere in toti din jurul tau?
E vorba de viata la mijloc.
E vorba si de respectul de sine la mijloc.
Tie ti se pare normala violenta asta? Ca,, doar i-a dat o palma".
Regret sa te supar, dar nu dai asa palme la oameni cand ceva nu iti convine. Nu asa functioneaza societatea.
E ceva care se cheama civilizatie.
Altceva spatiu personal.
Altceva etica si respect.
Si lista poate continua.
Nu suntem in jugla, sa,, fim barbati".

Ipotetic vorbind, tu ai un copil. Iar copilul tau e violat de un profesor.
Tu denunti legal acel profesor sau il violezi si tu la randul tau?
Dupa mentalitatea ta mere varianta a 2-a. Ca doar suntem barbati, nu?
Asa se face justitie in jungla my man
De aceea tara asta ramane o adunatura de preistorici care folosesc pumnul in loc de creier.

Pe bune, nu esti badass deloc.
Regret sa iti stric filmele.

Si poate si coloratii aia de care zici au fost de vina.
Dar cum naiba sa fie palmuiti?
Suntem homo sapiens sapiens bro

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca unul din voi scotea un cutit si il injunghia?" - Nu-si risca nimeni locul de munca pentru o prostie de asta. O bataie "se iarta" daca stii ce sa faci, dar sa ajungi sa injunghii e deja cam mult.

Tu chiar ai asa incredere in toti din jurul tau? - Da, cu unii din oamenii astia am fost in Afganistan si am stat cu ei la 40 de grade cu toate porcariile alea pe noi, daca m-am putut increde in ei sa-mi acopere fundu in caz de ceva aiurea acolo, in situatia din seara asta n-am nici o problema sa ma incred in ei

Tie ti se pare normala violenta asta? Ca,, doar i-a dat o palma".- Chiar da, adica nu vii la niste oameni linistiti care isi vad de treaba lor si te apuci sa strigi si sa faci scandal pentru o simpla palma la fund data surorii tale si pe urma sa inguri de decedati si de mama pe cineva care iti zice sa te potolesti

E ceva care se cheama civilizatie.
Altceva spatiu personal.
Altceva etica si respect.
Si lista poate continua.
Nu suntem in jugla, sa,, fim barbati". - Si se vede cu ochiul liber unde ne-au dus chestiile astea. Daca vii la niste oameni asa pornit, oameni care tie personal nu ti-au facut nimic si esti pus pe scandal in halul asta trebuie sa te astepti sa ti-o iei

La exemplul tau cu profesorul ce sa zic... : CLAR NU VARIANTA 2. Adica pe bune nu-s gay sa-l violez. Nu tata, asteptat frumos dupa scoala, aflat unde sta si mers direct la el acasa si invatat minte

Pe bune, nu esti badass deloc.
Regret sa iti stric filmele. - Nici nu caut atentie, mereu am zis lucrurilor pe nume chit ca am gresit eu sau altii, adica daca e sa mi-o iau, bine, asta e.

Si poate si coloratii aia de care zici au fost de vina- Mai mult ca sigur

Dar cum naiba sa fie palmuiti? - Nu mai zi palmuiti ca suna amuzant. La ce "lopata" i-a tras am crezut ca-i sare capul de pe umeri laughing

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Unul din voi a palmuit-o peste fund pe sora lui?
Sunteti scarbos de nesimtiti.
(Da, astea sunt niste cuvinte grele. Dar e in sine scarbos doar gandul ca as putea avea la un moment dat copil, iar cineva sa aiba atata disrespect față de corpul si de persoana sa cum a avut acel cineva care a atins-o fara acordul ei).
Cand esti parinte, incepi sa intelegegi mai bine lucrurile astea.
Sau le intelegi doar daca e vorba de cineva drag tie, nu si de un strain?
Buna intrebare

Iar violenta nu e permisa decat daca e contraaparare.
Si din ce ai scris unul din voi a lovit primul, deci numai aparare nu era.
Si nu uita ca de la urlete si injuraturi pana la a atinge efectiv corpul altuia fara sa ceri permisiunea e CALE LUNGA.

Tare m-ar fi amuzat sa scoata ăia niste cutite si sa le plimbe prin intestinele voastre.
Nu mai erati asa cool atunci, huh?

Si poate esti tentat sa crezi ca o zic cu rea intentie.
Eu nu comentez decat pe baza a ceea ce ai scris

Dar cand tu zici,, doar o palma peste fund" spune multe despre ce persoana esti.

Daca tu ai avea o fiica si ar veni ăia si ar atinge-o fara perimisiunea ei, iar ea ar veni la tine si ti-ar spune, tu ai zice:
,, Lasa ca e doar o palma peste fund.
Obisnuieste-te sa fii tratata ca un obiect pentru ca si tata a facut la fel cu fiicele si surorile altora in tinerete"
Sau, din nou, respectam si ne pasa doar cand e vorba de cei dragi noua?
Dezgustator happy

| anonim_4396 explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Egoul tau este mai mare decat sansa ta de a nu te alege la ATI in urma acestor,, batalii stradale" ca in filmele americane.
Nu totul se termina cu bine man.
Unele se termina cu coma, altele cu puscarie, altele cu paralizie pe viata, altele cu moarte.
Ma tem ca sunt sanse iminente ca egoul tau anormal si riscant de mare sa te aduca in spital sau la sectia de politie cu niste probleme mult mai grave decat ti-ai imaginat.
Nu toti tiganii cheama politia.
Unii baga cutitul in tine.
Altii te impusca.
Si s-a zis cu tine. Niciun grad militar nu te va salva intr-o asa situatie.

Dar e alegerea ta cum iti traiesti viata.
Sau cum ti-o sfarsesti.
Eu mi-am facut datoria civila de om normal sa iti spun ca nu e ok ce faci.
Dar educatia primara nu se face pe TPU.
Deci pot incheia conversatia aici.
happy
Pasarea pe limba ei piere

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru palma aia te bagam in mormant. Si nu pentru sora mea. Pentru orice fata pe care o atinge un ghebos in fata mea. Esti scarbos de prost. Dezgustator de prost. Și mai esti si mandru. Combinatia prostiei supreme. Au ajuns toti cocalarii militari. Bine ca esti militar doar in fantezia ta ca altfel te cancelam

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putea să cadă cu capul de o bordură, o scară sau în fața unei mașini. Dar și pe ciment este periculos.
De la o palmă se poate ajunge la lucruri mai rele. Acum ar fi o prostie să zic că de la o palmă omori omul în 100% din cazuri, dar se poate întâmpla (sau altfel, de aici să se ajungă la pumni, picioare și aici ar fi fost riscul mai mare). Acum există poliție, ordin de protecție...
În cazul tău cel care a primit o palmă s-ar fi putut simți jignit, să cheme alți prieteni și să se ajungă, da, chiar la crimă.
Dacă le-ai făcut respectiva remarcă rasistă, oamenii s-au activat pentru că îi bagi pe toți în aceiași oală.
Și dacă tovarășul vostru i-a făcut asta fetei respective, automat că fratele ei a venit să vă avertizeze ca să nu îi faceți ceva mai rău pe viitor. Întradevăr, nu este bine că a înjurat, dar asta nu justifică ce ați făcut.

| Pnin a răspuns:

Ce interesant te crezi tu cu povestioarele astea când de fapt ești în ultimul hal de penibil.
Mi-e efectiv scârbă de ce am putut sa citesc.

| alexandradlr a răspuns:

Nu cred că bataia este cea mai buna cale mereu. Nici cei din Africa nu se mai bat așa una două. În alte țari nu se mai practică batata intre oameni de mult, iar in țările cu regimul comunist dacă faci asta te-ai ars.
Ar trebui sa incercăm să rezolvam prin vorbă frumoasa.