| RobertPasca a întrebat:

am 15 ani. Pentru vara ce vine as vrea sa imi cumpar o motocicleta. Va spun sincer. La 16 ani pot sa conduc o motocicleta fara carnet? Doar vreau motocicleta sa fac naveta la liceu, de la mine pana la liceu sunt doar 8km... Nu am nevoie de o motocicleta foarte puternica, dar sa poata prina 90km, 100km/h pe asfalt. Poate cineva sa imi explici mai "delicat", va rog? Am vazut pe OLX o gramada de motociclete de 125cc, care la descriere scriu ca nu ai nevoie de carnet.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din 19 ianuarie 2013 nu mai poti conduce nici un autovehicul fara permis de conducere de categorie corespunzatoare.
Pentru motocicleta de pana la 125 cmc ai nevoie, cel putin, de categoria A1, se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut scoala de conducere 9se poate incepe cu 3 luni inainte) si ai reusit la examinarea teoretica si practica (poligon si oras).
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0, 1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;"
Fii sigur ca postarile de pe olx nu sunt adevarate, cei care au postat n-au habar de legislatia rutiera ori vor sa insele.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De ce mai delicat? Adica vrei sa mergi cu 100 km / h dar esti sensibil :)) Du-te si scoate carnet nu mai crede ce spun aia care iti vor banii.
http://www.wolterskluwer.ro/......-vehicule/