| eek a întrebat:

am aflat de curand de la cateva persoane despre faptul ca un an lucrat in strainatate echivaleaza cu doi lucrati in tara si ca trebui sa depui cartea de munca nu stiu pe unde si sa platesti lunar o anumita suma de bani ca fiind contributia pentru pensie. dar nu am inteles exact mecanismul. imi poate explica cineva mai concret?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ca un an lucrat in strainatate echivaleaza cu doi ani lucrati in tara, nu exista nici o prevedere in acest sens.
Conform L.nr.19/2000 privind pensiile, pentru a beneficia de pensie si in tara trebuie sa inchei un contract de asigurari sociale cu Casa judeteana de asigurari sociale de la domiciliul tau, contract in care se stabileste suma pentru care te asiguri si platesti lunar contributia la aceasta suma, care va fi luata in considerare la calcularea punctului de pensie.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca lucrezi cu contract legal in strainatate si platesti darile acolo se ia in calcul acea perioada de vechime dar nu 1 an acolo 2 aici. poti plati aici contributia. mergi la casa pensiilor si te informezi

| Zazu a răspuns:

Se face un cumul si se calculeaza la valoare leului, nu la cea a euro, de exemplu, in functie de salariul pe care l-ai avut in romania, sau pe salariul minim pe economie, nicidecum pe salariul pe care l-ai avut in strainatate.Numai in cazul in care se lucreaza cu acte. Datele se transfera in romania prin ministerul muncii si dureaza cam un an pana se fac toate hartiile. Daca nu ai muncit, si vrei sa ai o pensie, poti plati lunar, sau anual, cotizatia la stat.

| perla a răspuns:

Nu e adevarat!

| Blake1 a răspuns:

Paval?

| primaru a răspuns:

O depui la fortele de munca si poti sa depui ct vrei tu lunar.