| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica dilema. Sunt fotograf incepator si acum cateva zile am facut niste poze intr-un restaurant destul de nou. In pozele respective au iesit si oameni, unii mai in prim-plan, altii mai in fundal. Dupa aceea, patronul m-a rugat sa ii dau pozele pe email pentru website-ul lor sau Facebook si eu am acceptat.
Problema este ca pe oamenii care au iesit in poze nu i-am intrebat daca sunt de acord cu asta, plus ca multi si plecasera pana sa am eu acea discutie cu patronul. Multi din acei oameni au si vazut ca faceam poze si nu mi-a zis nimeni nimic.
Nu am mai facut acest lucru pana acum si imi e frica sa nu intru in probleme.
Ce as putea face?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa ii blurezi cumva pe cei foarte aproape, habar nu am.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic si nu o sa ai nici o problema. La asemenea evenimente se fac poze si toti sunt constienti ca unele o sa fie publicate. Si chiar daca, prin absurd, ar fi ceva, nu tu esti responsabil de aducerea lor la cunostinta publicului ci patronul care o face.