| Mariana1979 a întrebat:

Niste prieteni de-ai mei au fost jigniti in ultimul hal in comentarii pe o retea de socializare. Se poate depune cumva plangere pentru defaimare si calomnie? Va multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Insulta si calomnia nu mai sunt infractiuni, au fost abrogate din Codul penal inca din 2006.
In schimb poate intenta o actiune in instanta, daca stiu vinovatii si sa solicite daune morale, in baza raspunderii delictuale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! Se poate. Depinde cat de grave sunt amenintarile. Insulta si calomnia nu mai sunt incriminate in noul Cod Penal dar poti actiona dupa Codul Civil si se pot cere daune morale si materiale. Daca este o amenintare de genul: iti rup picioarele si alte chestii este chiar in Codul Penal. Fa un printscreen dupa acele comentarii si apoi trebuie contactat un avocat care sa va ajute sa depuneti plangere la politie sau parchet si apoi sa mergeti la judecata.