| Daniel09857 a întrebat:

am o curiozitate, in legătura cu prejudiciul de imagine și defaimare, de exemplu, o persoana ii face o poza stânjenitoare unei alte persoane in spațiul public, pentru a se amuza de ea, însă, pe persoana fotografiata, o deranjează f. tare ca a fost intr-un fel bătaia de joc a altora/ ca i-a fost stricata imaginea. Persoana in cauza poate depune plângere pentru defăimare/sa ceara prejudiciu de imagine persoanei care a făcut poza? Țin sa menționez ca persoana ce a realizat poza, a trimis in privat, pe o rețea socială, unei alte persoane poza respectiva! ( este doar un exemplu) (Locul unde sa presupunem ca s-a întâmplat totul este un spațiu public, gen un trotuar public)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana fotografiata poate sa-l dea in judecata pe cel care a fotografiat-o, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la propria imagine, conform Codului civil, citez:
"ART. 73. Dreptul la propria imagine
(1) Orice persoană are dreptul la propria imagine.
  (2) În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri. Dispoziţiile art. 75 rămân aplicabile."