| AliceAnnnnna a întrebat:

Am si eu o problema. Cei care aveti Instagram bănuiesc că stiti ca atunci cand o persoana va da un mesaj si nu o urmăriți mesajele apar la request. Il aveam pe unu cu vreo 30.000 de persoane care mă urmărea si scria ca are o sală de Fitness blablabla. Eu nu stiam de existenta lui sau ca imi daduse follow. Imi tot dădea mesaje încontinuu pe care nu le-am vazut cu "bună frumoaso te iau la mine la sala", "de ce nu răspunzi frum". Am intrat in request-uri unde ma trezisem la final azi dimineata pana acum o ora cu tot felul de vocale in care sunt înjurată de toata familia si toți morții ca ma f** cu toți fotbaliștii si ca are videoclipuri cu mine cand mi-o iau la m**. Am rămas socata. Nici macar nu exista videoclipuri cu mine cand fac acel lucru. Ideea e ca i-am vb numai frumos pentru ca nu sunt genul de persoana care sa înjure sau sa se certe pe internet. Problema e ca ma amenința că ma prinde si ca ma bate (ok, frica de bătaie nu imi e ca fac lupte dar totusi alta e problema) ca ma amenința că vine cu nu stiu cati inși si nu inteleg de ce m-am trezit aiurea cu vocale in care efectiv omul urlă super nervos si ii tremura vocea fara sa ii fi facut ceva. Am fost calma cu el. Am avut un reper în care postasem un colaj cu bunica care a murit si pe care nu aveti idee cat am iubit-o. El imi comenteaza la acel reper "sper sa o mănânce viermii, f** m** de z* ca ai botul ala mare doar de la m*. Aici m-am aprins. Toate ca toate pana la neamuri, familie si mai ales morți. I-am dat vocal in care l-am înjurat și eu si i-am spus "dar lasa ma in p mea ca nici macar nu te cunosc f* m* de frustrat" si i-am dat block. Acum si-a facut un cont și tot asa imi dădea mesaje și i-am dat si pe ala block. Si-a facut alt cont și a aflat unde stau si nu stiu cum Dumnezeu! La modul ca mi-a spus si strada si apartamentul, chiar si cartierul. Nu stiu ce sa fac! Am sunat la poliție și a spus că nu sunt de ajuns doar conversațiile. Trebuie să am datele lui personale crying. În ultimul cont in care imi daduse vocalele alea se auzea el super nervos si suspina parca se inecase si ma tot amenința cu "baioneta". M-am trezit înjurată fără motiv si amenintata si nu stiu ce sa fac ca la poliție nu pot rezolva nimic.
Ce ati face voi? Ajutati-ma putin, va rog.

Răspuns Câştigător
| DeliaC a răspuns:

Sfatul meu pentru tine este să îți închizi chiar acum toate conturile pe toate rețelele de socializare (Instagram, Facebook etc.) Înainte de asta, ai putea să îi trimiți un mesaj "M-ai confundat, te rog să îți vezi de treaba ta. O zi bună!" Pur și simplu îi trimiți asta si iti închizi imediat toate conturile, îl lași așa să se gândească mai bine.
. Exista tot felul de nebuni. Dacă îți închizi conturile, o să se liniștească apele. O sa uite cu timpul. Si tu încearcă să nu iesi singură de acasă o vreme, având în vedere că știe adresa ta. Si sa nu iesi seara. Eu așa aș face. Și bineînțeles aș anunța poliția. Sunt niște incompetenți. E treaba lor să investigheze și să îți creeze siguranță. Dar asta este. Ai tu singura grijă de tine! O zi frumoasă! Și nu iti mai face griji. Dacă faci ce ti-am zis, o să fie bine.

5 răspunsuri:
| DeliaC a răspuns:

Dacă ai numele complet și corect al tipului și o poză cu el, mergi la poliție cu ele. Dar și cu înregistrările cu el în care te amenință. Asta e mai mult decât perfect! Și poliția ar trebui să își facă treaba.

| Mosotti a răspuns:

A aflat unde stai ca a intrebat pe altii care te stiu, altfel nu avea cum, ca probabil cu prea multi ai discutat si iti stie poza, nici macar IP nu putea sa-l afle daca nu e admin acolo. Nu face nimic, doar se lauda, stai linistita. Ignora-l, lasa-l sa zica de toti, nu te mai aprinde nici daca zice de ai tai. Nu inchide nici un cont ca deja nu mai are sens, asta e semn de slabiciune si daca arati ca ti-e frica, e mai rau, vrea sa te intimideze, nu-si pierde timpul el aiurea, mergi mai departe si ignora-l. Nici macar block nu ii mai da, lasa-l sa zica, in fereastra de privat a ta si nu o mai deschide, ignora-l total.

Plus ca au fost si procese civile si pentru insulte si altele si pe net, nu stiu cum nu ajung conversatiile. Aoooleu, sa faca pe softpedia asa, zbura rapid si nu mai facea conturi pentru ca trebuie n mesaje aprobate de moderatori, deci nu e asa simplu. Instagramul ala e sat fara caini, nu au moderatori?!

Si apropo, ziceai ca nu te place nimeni, vezi ca te vedea frumoasa? Sau poate poza era altfel, nu stiu.

| Mosotti a răspuns (pentru DeliaC):

De ce sa isi inchida conturile? Sa dea semne de slabiciune? E mai rau, ii prinde slabiciunea si se joaca cu ea apoi. Sa stea mai departe si sa-l ignore, atunci se va potoli, cand va vedea ca nu ii pasa, e la intimidare omu. Nu am inteles, sa imi inchid eu conturile ca un prost se ia de mine? Niciodata nu am facut asa, din contra, m-am tinut tare, am ignorat total ce ziceau si ce amenintau, imi vedeam de treaba mea mai departe unde eram, tocmai sa nu dau satisfactie, si atunci s-au linistit apele, ca am avut si eu probleme din astea. Daca plecam aratam ca imi e frica, si atunci..., cam exact ce urmareau amenintatorii, dupa aia cu orice ocazie m-ar fi sicanat mereu si mereu.
Nu se complica oamenii cu prostii din astea, mai ales sa ramana si scrisul, mai ales ca au fost procese pe asta, mai ales cineva care poate prinde in plasa n fete, trece la o alta dupa ce-si bate joc de cea care nu a acceptat, se razbuna, vrea sa terorizeze psihic doar, unii cad in capcana si le da satisfactie.
Cine vrea sa faca rau cu adevarat nu procedeaza asa, este o alta metoda care este aplicata.

| AliceAnnnnna explică (pentru Mosotti):

Totusi si cand ma place cineva e un psihopat.
Ideea e ca omul imi dădea poza in fata blocului cu tot felul de cuțite în mână.
Asta m-a speriat pe mine. Si faza a fost ca 2 zile nu am iesit din casa din cauza asta si in prezent doar imi face reclama ca tot primesc cereri. Si doar nu i-am raspuns la un mesaj...

| Mosotti a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Pai da, face poze sa te intimideze, daca era pe bune, nu iti mai arata cutitele, venea direct, stai linistita. Doamne fereste sa vrea cineva sa faca altuia rau, ca face fara sa se stie. E un dement caruia ii place sa terorizeze psihic oamenii, si uite ca de multe ori ii si reuseste, dar bine ca ai intrebat aici.
Ai iesit apoi din casa si a fost okey, pai cine pune poze, se da in spectacol cand vrea sa faca rau cu adevarat? Ca acela nu vrea sa fie prins, sa aiba probleme cu legea, de aia se face pe tacute.

Si oricum ar fi, tot aia trebuie sa faci, ca nu ai altceva de facut, sa iti vezi de treburi mai departe, nu poti sta in casa 10 zile, ca tot trebuie sa iesi si oricum ti-ar face rau la o adica daca era pe bune. Deci ca iti convine, ca nu ce am zis, nu ai de ales. Si eu pot lua pistolul ca am unu care imita unu real, fac poza si zic la unu ca vin sa-l omor, sau altele, dar real si real nu imi stric viata pentru asta si mai ales sa ma si afisez asa.
Poate se face asa daca ai facut rau celuilalt grav sau familiei lui, sau ceva serios, inselat, atunci da, poate sa iasa cu bataie, dar si aia neanuntata! Ca sa faci asa ceva, trebuie sa se si merite. Nu ca nu raspunzi la un mesaj. E un frustrat sau complexat.