| DjSannan a întrebat:

Buna,as dori sa imi spuneti cate zile libere se da pentru casatorie, cununie civila si cand se pot lua?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii se dau zile libere pentru evenimente familiale in baza prevederilor CCM aplicabil sau CIM. In CCM sunt prevazute 5 zile libere pentru casatoria salariatului si se pot lua la intelegere, toate la casatoria civila, toate la casatoria religioasa (daca are loc) sau fractionat.

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Codul Muncii spune că 5 zile, luate înainte sau imediat după eveniment!
Pa, pa.