| Maronica a întrebat:

Câte zile libere se dau de la locul de muncă pentru cununia civila?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca se acorda mai mult de o zi libera, dar depinde de prevederile din contractul individual de munca, contractul colectiv aplicabil (cel pe unitate ori pe ramură) ori regulamentul intern, conform Codului muncii republicat în anul 2011, citez:
"ART.152.(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern."