| ridhimagupta a întrebat:

Buna as vrea sa imi cumpar un pistol pentru aparare stiu ca trebuie sa am 18 ani intrebarea mea este:trebuie sa fac un test psihologic? Ce marca de pistol imi pot lua? Trebuie sa am permis de port-arma unde pot sa il fac, cat costa? Cat costa un pistol? multumesc anticipat cel mai bun si explicit raspuns primeste funda

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Permisele de port-armă costă foarte mult şi nu se pot lua decât dacă faci o acadamie sau eşti gardian / poliţai / jandarm etc.
Există pistoale airsoft (cu aer comprimat) care imită pistolul adevărat cu gloanţe, mai există şi niste variante de pistoale cu gloanţe oarbe dar alea se găsesc greu.
La pistoalele air soft (cu aer comprimat) nu îţi trebuie permis, poţi să îl foloseşti în autoapărare, acuma depinde pornesc de la 50 de lei (unde sunt bile normale din plastic) şi până la 400-500 de lei unde puterea e mai mare, sunt şi bile din sticlă sau fier, unde cauzează răni foarte grave.
Nu ai voie pe stradă cu aşa ceva, decât în jocurile air soft.
Poţi încerca şi electroşocul sau bâţul telescopic dar este interzis cu el pe stradă sau instituţii publice.
Eu zic că nu ai nevoie de chestiile astea, bani aruncaţi aiurea şi nu o să îl foloseşti, dacă te lauzi la prieteni sau ai chef să îl încerci, s'ar putea să te coste închisoarea, vei sta vreo 1-5 ani la răcoare pentru simplu fapt că nu ai ce face.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aici: http://www.politiaromana.ro/......le-&page=1 ai toate conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti si toate actele necesare. Nu oricine poate obtine permis pentru pistol.