| Roxanacrisan23 a întrebat:

Buna,care este diferența dintre stare de alerta/urgenta/asediu? Mulțumesc

2 răspunsuri:
| Sure14 a răspuns:

Starea de urgenta si de asediu sunt reglementate la nivel constitutional, sunt declarate de presedinte si sunt supuse aprobarii Parlamentului. Ele sunt regelmentate si prin legi speciale.
Starea de alerta a fost regelenentata in contextul evenimentelor recente, you know, si precedea o procedura mai usoara. De asemenea, derogarile de la ceea ce era normal on context legislativ nu sunt atat de drastice precum in cazul starii de urgenta sau de asediu.