| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă cu o femeie care rămâne gravidă în timp ce inca este in concediul de creştere al copilului de doar 3 luni?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca intrebi ce se intampla daca naste al doilea copil, in timpul cat se afla in concediu cu primul.
Conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.9.(1) Concediul şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1), art. 5 şi 6, precum şi stimulentul de inserţie prevăzut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre naşteri sau, după caz, pentru fiecare dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2).
(2) Durata de acordare a concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) se prelungeşte corespunzător în cazul suprapunerii a două sau mai multor situaţii de natură a genera acest drept.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (2) se acordă o singură indemnizaţie, în cuantumul prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă.
(4) Pe perioada suprapunerii situaţiilor prevăzute la alin. (2), cuantumul indemnizaţiei lunare se majorează cu suma de 1, 2 ISR pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea."